Niewidzialni

czwartek, 23.07.2015r.
Autor: napisał/a 35 artykułów.

Yamai_no_Soshi_-_ObesityMają rozmiar XXL, dlatego są wyśmiewani i dyskryminowani. I choć nikomu nie umknie fakt ich nadwagi i cellulitu, to z pewnością społeczeństwo zignoruje dotyczące nich problemy komunikacyjne, skłonność do depresji czy urzędnicze absurdy. Otyli są w Polsce po prostu niewidzialni.

Kilogramy absurdu

Kilogramy, zarówno te, których jest za dużo, jak i te, których brakuje, nie są już sprawą prywatną. Wokół wagi kręci się wszystko – powodzenie, szanse na zatrudnienie, krąg przyjaciół i stan portfela. Nawet samopoczucie ludzi z nadwagą często jest uzależnione od komentarzy innych.

Ograniczenia wobec cierpiących na otyłość wprowadziła firma Nextbike obsługująca Warszawski Rower Publiczny. Według najnowszych wytycznych z jednośladów nie mogą korzystać osoby ważące ponad 120 kg. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA Magdalena Gajda twierdzi: Zmiana ugruntowuje stereotyp społeczny, według którego osoby chore na otyłość unikają aktywności fizycznej, nie uprawiają sportów i form rekreacji. Na przeszkody można natrafić, podróżując samolotami linii „Samoa Air”. Przedstawiciele firmy wprowadzili nowy cennik odpowiadający wadze pasażera. Zasada jest prosta: płacisz tyle, ile ważysz. Na tym nie koniec. Problemem są też firmy odzieżowe, projektujące ubrania dla osób szczupłych lub krągłych. O krok dalej poszli szefowie firmy Abercrombie & Fitch, którzy ubrania kierują wyłącznie do „fajnych” ludzi. W sklepach nie ma natomiast miejsca dla biednych i otyłych. Szef sieci Mike Jefferies powiedział bez ogródek: Czy kogoś wykluczamy? Oczywiście, że tak!

230px-Obesity-waist_circumference.svgDowodem na dyskryminację ze względu na wagę jest bezskutecznie starająca się o pracę Szkotka Kirsty Kennedy. Kobieta jest bezrobotna od siedmiu lat: Ludzie patrzą na mnie i stwierdzają, że jestem zbyt „duża” i nie mogą mnie zatrudnić. Jestem chętna do nauki, jeśli tylko ktoś da mi szansę. Czuję się tak, jakby jedno spojrzenie na mnie decydowało o tym, czy mogę dostać pracę, czy nie. Dziennikarka Polityki Elzbieta Turlej w artykule „Rasa grubych” pisze: Na Zachodzie coraz więcej właścicieli dużych firm obejmuje swoich pracowników systemem kontroli wagi i argument „jesteś za gruby” staje się dostatecznym powodem do zwolnienia.

1 2

Niewidzialni
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.