(Nie)znani artyści w muzycznych show

czwartek, 04.12.2014r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

artysta2m.wOsoby takie jak Kuba Wojewódzki, Ela Zapendowska czy Edyta Górniak nie powinny dziwić żadnego widza. Są to jedne z wielu gwiazd, które często można zobaczyć na szklanym ekranie. Jednak w ostatnich latach twórcy programów telewizyjnych stali się odważniejsi i zaczęli angażować do swoich projektów mniej znanych artystów.

Pojęcie względne

Określenie „mało znany” nie jest do końca trafne. Opisani poniżej twórcy po prostu nie należą do masowej, komercyjnej kultury i, w związku z tym, nie udzielają się często w telewizji. Artyści mają natomiast dziesiątki, a nawet setki tysięcy swoich fanów, dla których określenie „mało znany” może być krzywdzące. Koncerty muzyków gromadzą mnóstwo ludzi, a niektórzy twórcy są nawet bardziej popularni za granicą niż w Polsce, czego przykładem jest Adam Darski „Nergal”, wokalista deathmetalowego zespołu Behemoth.

Można powiedzieć, że to właśnie on jako pierwszy z „nieznanych” wziął udział w muzycznym show. W 2011 r. wraz z muzykami Anią Dąbrowską, Andrzejem Piasecznym i Kayah zasiadł za stołem jury w programie „The Voice of Poland”, emitowanym w TVP 2. Nergal jest postacią kontrowersyjną, ponieważ otwarcie głosi antychrześcijańskie poglądy, które wyraża również swoim zachowaniem na koncertach. W związku z tym bardzo szybko zaczęto protestować przeciwko jego udziałowi w programie. Środowisko katolickie, reprezentowane między innymi przez bpa włocławskiego Wiesława Meringa oraz abpa Sławoja Leszka Głódźa, osiągnęło sukces – Nergala nie można było zobaczyć w kolejnych edycjach show. Prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun w rozmowie z ks. drem Bolesławem Karczem, prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, przyznał, że: Zaangażowanie wokalisty zespołu Behemoth (…) było błędem.

W programie wziął także udział wokalista legendarnego zespołu TSA (Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) Marek Piekarczyk. W przeciwieństwie do Nergala, „mało znany” muzyk uczestniczył w trzech edycjach show i bierze również udział w bieżącej.

artysta1m.wRekordzista muzycznych show

Obecność w telewizji Tomasza Pukackiego „Titusa”, członka grupy Acid Drinkers, chyba powoli przestaje być czymś zaskakującym. Muzyk brał udział w wielu programach, a zaczął od roli jurora w „Bitwie na głosy”, show TVP 2 emitowanym w 2012 r. W tym samym roku zespół Acid Drinkers wystąpił w programie „Szansa na sukces”. Na tym jednak nie koniec. W bieżącym roku Titus wziął gościnny udział w muzycznym show TVN-u, czyli „X Factorze”, pomagając jednemu z jurorów, Kubie Wojewódzkiemu, w wyborze uczestników. Natomiast aktualnie Pukackiego można oglądać w programie TVP 2 pt. „SuperSTARcie”, w którym ma odmienną funkcję, a mianowicie uczestnika. W show Titus przyjął również nową rolę muzyczną, ponieważ wykonuje utwory z zupełnie obcych mu gatunków i, sądząc po opiniach jury, dość dobrze sobie z nimi radzi.

Rola, która wywołała sensację

Spore kontrowersje wzbudził udział w programie „Must be the music. Tylko muzyka” Piotra Roguckiego, aktora i wokalisty zespołu Coma. W sieci internetowej można przeczytać wiele negatywnych komentarzy dotyczących Roguckiego, które odnoszą się do jego zachowań czy ubioru. Ludzie, którzy nie znają twórczości wokalisty i nie wiedzą, kim jest, tym łatwiej wyciągają dość pochopne wnioski. Jednak negatywne komentarze nadciągają także ze strony fanów Roguckiego i jego zespołu. Jakoś tak jest mi po prostu… przykro – pisała na stronie portalu Muzyka.onet.pl jedna z internautek. Fani uważają, że udział artysty w show nie jest zgodny z jego poglądami oraz że wokalista stał się komercyjny. Rogucki, pomimo komentarzy, nie zamierza rezygnować z udziału w muzycznym programie, a w wywiadzie dla portalu Muzyka.onet.pl przyznał: Mam tutaj swoją misję do spełnienia.

Jak widać, udział w telewizyjnym show niesie za sobą różne skutki, a reakcje ludzi mogą zaskakiwać nawet samych muzyków. Przed wydaniem oceny warto zapoznać się z twórczością danego artysty. Udział takich osób w programach muzycznych może sprawić, że zwiększy się grono ich fanów lub, wręcz przeciwnie, zwolennicy staną się przeciwnikami.

 

Aleksandra Mazur

 
Redakcja: Sandra Skopek
Redakcja językowa: Weronika Szczepanik
Redakcja graficzna: Marta Wypych

(Nie)znani artyści w muzycznych show
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.