Niezwykłe umiejętności delfinów

czwartek, 26.06.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

800px-DolphindPodobieństwo między ludźmi i delfinami jest większe niż dotychczas sądzono. Najnowsze badania ujawniają ich zdolności pamięciowe, porozumiewania, uczenia się oraz umiejętność tworzenia struktur socjalnych. Te niezwykłe walenie ciągle intrygują i stawiają przed naukowcami kolejne zagadki. Choć już tak wiele o nich wiadomo, to nadal wiele jest do odkrycia.

Delfiny mają głos

Język umożliwia komunikację nie tylko ludziom, ale także innym ssakom. Badania naukowe potwierdziły, że u tych waleni i ludzi mogą zachodzić podobne złożone procesy myślowe, których wynikiem jest np. posługiwanie się mową. Ponadto – podobnie jak u człowieka – ich populacje różnią się strukturami socjalnymi czy zachowaniami międzygrupowymi. Tworzą nietrwałe społeczności nazywane „rozszczepialno-zlewającymi się społeczeństwami”, składające się z mniejszych podgrup. Samce delfinów tworzą grupy dwóch, trzech osobników współdziałających z matkami lub innymi samcami. Tworzenie takich nietrwałych zespołów jest możliwe dzięki komunikowaniu się za pomocą trzech rodzajów dźwięków: szerokopasmowych, krótkich kliknięć stosowanych do echolokacji, orientacji, percepcji i lokalizacji, szerokopasmowych dźwięków pulsacyjnych czyli skrzeków, skowytów i trzasków, których używają w kontaktach międzyosobniczych oraz wąskopasmowych gwizdów o zmiennej częstotliwości także używanych do kontaktu z innymi osobnikami.

Wyniki analiz dźwięków wydawanych przez walenie są sprzeczne. Naukowcy uważają, że delfiny mają charakterystyczne dla każdego osobnika gwizdy, którymi mogą się wymieniać, uczyć nawzajem oraz zmieniać je pod wpływem innych osobników. Wydają także krótkie gwizdy, które mogą być rodzajem imienia poszczególnych osobników. Zespół badaczy z uniwersytetu St Andrews w Szkocji odkrył, że delfiny, podobnie jak ludzie, reagują tylko wtedy, gdy usłyszą gwizd odnoszący się właśnie do nich. Zdaniem dra Vincenta Janika delfiny żyją w otoczeniu, które wymaga od nich bardzo precyzyjnego sposobu porozumiewania się. Zazwyczaj się nie widzą, nie mogą też – tak jak inne ssaki – korzystać ze zmysłu węchu. Nie mają także jednego miejsca, takiego jak np. gniazdo, w którym wszystkie mogłyby się spotkać. Właśnie dlatego podstawę stanowi komunikacja. Od niej zależy, czy będą w stanie tworzyć zwartą grupę, a w konsekwencji, czy będą mogły przeżyć. Tak jak ludzie, delfiny mają umiejętności dźwiękonaśladowcze – zarówno dźwięków melodycznych , jak i niemelodycznych. Przeprowadzone badania naukowe wyjaśniające rozumienie przez delfiny różnych sposobów komunikacji wykazały, że mają one zdolności do rozumienia sekwencji znaków wyrażanych gestami oraz akustycznie. Potrafią także uczyć się zdań warunkowych i rozumieją przekazy znaków wizualnych opartych na zasadach składni.

1 2

Niezwykłe umiejętności delfinów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.