NOMOFOBIA – choroba stworzona przez technikę

czwartek, 29.01.2015r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

nomofobia2m.wW 2011 roku powstał Kwestionariusz do Badania Uzależnienia od Telefonu Komórkowego, który stworzyły dr hab. n. med. Beata Pawłowska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz dr Emilia Potembska. Według badań przeprowadzonych na podstawie Kwestionariusza, których wyniki opublikowano w Current Problems of Psychiatry, z 694 badanych aż 2,9 proc. spełniało kryteria uzależnienia od telefonu komórkowego, a aż 35,3 proc. spełniało kryteria zagrożenia uzależnieniem od telefonu.

Nowoczesna technika kontra choroba cywilizacyjna Dr Mark Griffiths z Uniwersytetu Nottingham Trent „uzależnienie technologiczne” definiuje jako uzależnienie behawioralne, występujące między sprzętem technicznym a istotą ludzką. Okazuje się, że najnowsza technika i rozwój cywilizacyjny nie tylko przynoszą nam wygodę, ale również przysparzają niemało problemów.

Nomofobia (ang. nomophobia, skrót od no-mobile-phone phobia), zwana przez naukowców problemem uzależnienia technologicznego, to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń XXI wieku. Jakie są symptomy choroby? Nomofobia, tak jak i wszystkie inne uzależnienia, związana jest z wydzielaniem dopaminy – hormonu szczęścia. Badania profesora Davida Greenfielda z Kliniki Psychiatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Connecticut pokazują, że poziom hormonu szczęścia wzrasta za każdym razem, kiedy usłyszymy sygnał oznajmujący powiadomienie telefoniczne, ponieważ zupełnie nieświadomie spodziewamy się nowych informacji. Według brytyjskiego Instytutu Badań YOU GOV właśnie z tego powodu więcej niż 6 z 10 młodych ludzi między 18 a 29 rokiem życia chodzi spać ze swoimi telefonami komórkowymi!Nomofobię określa się potocznie jako irracjonalny strach przed utratą telefonu komórkowego lub brakiem komórki w zasięgu wzroku. Na portalu SecurEnvoy.com przeprowadzono badanie z udziałem 1000 aktywnych zawodowo osób i wynik był naprawdę szokujący – aż 66 proc. pracowników przejawia zachowania nomofobiczne! Większość badanych to bardzo młode osoby, najczęściej w przedziale wiekowym 18–24 lat, głównie mężczyźni. Zdaniem psychiatrów nomofobia rozwija się głównie z powodu bardzo łatwego dostępu do internetu i jego zasobów. Aktywność na portalach społecznościowych, szybkie wyszukiwanie informacji, ułatwiony kontakt ze znajomymi i rodziną, nieograniczony wybór aplikacji – to wszystko stało się tak powszechne w XXI wieku, że kiedy dostęp do urządzeń komunikacyjnych jest niemożliwy, w ludzkim organizmie narasta niepokój i lęk.

nomofobia1m.wLekarze udostępnili listę objawów nomofobii, których szybkie rozpoznanie może pomóc w zdiagnozowaniu choroby. Są to na przykład: podwyższone tętno, ataki paniki, ból w klatce piersiowej, duszność, dreszcze, pocenie się, nudności, zawroty głowy, podenerwowanie, niepokój, wysoki poziom stresu oraz, przede wszystkim, zaburzenia psychiczne i emocjonalne, które objawiać się mogą potrzebą sprawdzania wyświetlacza komórki średnio co kilka minut (według statystyk przeciętny zdrowy użytkownik sprawdza swój telefon 34 razy na dobę).

Jak twierdzi psycholog Joanna Hartman, specjalistka ds. zaburzeń lękowych – utrata telefonu to dla chorych przede wszystkim przerwanie połączenia ze światem.

Nomofobia w liczbachEksperci z zagranicznej strony zajmującej się badaniem rynku – OnePoll ‑ przeprowadzili w 2012 roku badanie, z którego wynika, że najbardziej narażona na dotknięcie monofobią jest młodzież – objawy wykryto aż u 77 proc. młodych ludzi w wieku do 18 do 24 lat oraz u 64 proc. od 25 do 34 lat! Na podstawie tego samego badania wynika, że aż 41 proc. poddanych doświadczeniu stwierdziło, że denerwują się, kiedy partnerzy przeglądają ich telefon komórkowy.

Nomofobia, tak jak inne fobie i uzależnienia, podlega leczeniu, obejmującemu między innymi zaawansowane terapie relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe, zajęcia jogi, przyjmowanie środków uspokajających, ale przede wszystkim regularne uczestnictwo w sesjach psychologicznych.

 

Natalia Halik

 
Redakcja: Agata Chudy
Redakcja językowa: Agnieszka Putz

NOMOFOBIA – choroba stworzona przez technikę
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.