Nordic Walking, czyli prawy do lewego – warto spacerować, kolego!

czwartek, 28.11.2013r.
Autor: napisał/a 3 artykułów.
Tagi: |

111Istnieje taka dyscyplina sportowa, którą można uprawiać bez względu na pogodę, miejsce czy wiek. Odpowiednia dla ćwiczących w pojedynkę i dla większych grup. Potrafi zmęczyć, ale inspiruje do dalszych treningów. Ta dyscyplina to Nordic Walking. Przyciąga amatorów outdoorowych sportów, gwarantując pozytywne rezultaty dla ciała i dla ducha.

Nordic Walking to „forma aktywności fizycznej, gdzie do naturalnego chodu używana jest para specjalnie zaprojektowanych kijków”. Służą one utrzymaniu poprawnej sylwetki w czasie spacerów i zaangażowaniu górnej partii ciała. W zasadach odnajdujemy kilka cech zapożyczonych z klasycznej techniki biegów narciarskich. Nordic Walking to sport stosunkowo młody, liczący sobie około czterdziestu lat, a prawdziwy rozkwit jego popularności przypadał na ostatnią dekadę.

Wszystko zaczęło się w Finlandii, a dokładniej w Helsinkach, już w 1966 r., kiedy to nauczycielka wychowania fizycznego w tamtejszej szkole wprowadziła „chodzenie z narciarskimi kijami” do programu zajęć. Kilka lat później ta sama nauczycielka podjęła pracę na uniwersytecie w Helsinkach, gdzie dalej promowała nową dyscyplinę. Do wzrostu popularności sportu przyczynił się Mauri Repo, którego publikacja zawierała opis innej metody Nordic Walking, właściwej poza sezonem zimowym. Jednak wydarzeniem, które miało przynieść „spacerom z kijami” światową sławę było podjęcie współpracy przez dyrektora Centralnego Ośrodka Rekreacji i Sportów Terenowych z laboratorium Instytutu Sportu w Helsinkach. To właśnie wtedy, w latach 90 ubiegłego wieku, zostały zaprojektowane profesjonalne kije, zwane ówcześnie, niezbyt oryginalnie, kijami spacerowymi. Przechrzczone później na Nordic Poles dały nazwę całej dyscyplinie. Następnie powstał specjalny projekt Jak rozsławić Nordic Walking?, którego pilotażowym krajem została Finlandia, łączący w sobie elementy edukacyjne, informacyjne, medialne i marketingowe. Tym samym wiedza o północnoeuropejskich „spacerach z kijami” rozprzestrzeniła się na inne kraje.

Skąd tak ogromne zainteresowanie tym sportem i coraz szybciej rosnąca popularność? Nordic Walking nazywamy uniwersalnym, ponieważ może być uprawiany wszędzie, o każdej porze roku i przez ludzi w każdym wieku, każdej płci i kondycji fizycznej. Mimo że został wymyślony w Finlandii, kraju subpolarnego klimatu, nadaje się do trenowania bez względu na pogodę. Teren także jest obojętny, mogą to być góry i powierzchnie płaskie. Stosowanie kijków, odciążających stawy kolanowe, sprawia, że spacerowanie jest bezpieczne także dla osób starszych. Najważniejsze, że tempo i intensywność trenowania może być dostosowana do indywidualnych warunków i potrzeb, a wyuczone umiejętności łatwo przenieść na grunt codziennego życia.

1 2

Nordic Walking, czyli prawy do lewego – warto spacerować, kolego!
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.