Nowe technologie a interakcje

piątek, 31.10.2014r.
Autor: napisał/a 32 artykułów.

technologie2Polski socjolog Dominik Batorski w książce „Społeczna przestrzeń Internetu” pisze : Internet ułatwia interakcje, eliminując ograniczenia czasowo- przestrzenne. Wiele osób, w tym samym czasie, może uczestniczyć w tej samej konwersacji. Kontakty w internecie przyczyniły się do tego, że interakcje pomiędzy ludźmi są częstsze, jednak mają inny przebieg niż rozmowy bezpośrednie. Komunikacja w sieci opiera się na wykorzystywaniu znaków, obrazów, ikon, które zastępują słowa bądź ograniczają ich użycie.

Czym są interakcje?

Według polskiej socjolog Barbary Szackiej interakcja to proces wzajemnego oddziaływania co najmniej dwóch osobników ludzkich. To takie działanie społeczne, które wynika z orientowania się na innych ludzi, jest odpowiedzią na ich zachowania i działania. Mówiąc o interakcji, zazwyczaj ma się na myśli kontakty bezpośrednie, ale często spotykamy się z kontaktami pośrednimi – jak rozmowa przez telefon, pisanie listów czy sms-owanie.

Interakcje w sieci

W XXI wieku nadeszła fala zmian i większa część komunikacji przeniosła się do internetu. Jest to pewne ułatwienie – szczególnie dla ludzi, którzy są np. w podróży bądź nie mają możliwości osobistego spotkania. Ale jest to też sposób na oszczędzanie: jeśli ktoś korzysta z komputera w domu i wysyła wiadomość – nie musi wydawać pieniędzy na telefonowanie czy smsy.

Cofnijmy się do roku 2004, kiedy to kilkoro studentów Uniwersytetu Harvarda – w tym Mark Zuckerberg – założyło jeden z najpopularniejszych obecnie serwisów społecznościowych na świecie: Facebook. Portal dość szybko zyskał zainteresowanie, a na przełomie 2009 i 2010 roku „moda’’ na Facebooka dotarła do Polski. Obecnie rzadko kiedy można spotkać osobę, która nie posiada konta w tym serwisie. Według danych Socialbakers w roku 2013 10,7 mln Polaków było jego użytkownikami.

W czasie, gdy Facebook zyskał miliard użytkowników, Zuckerberg w wywiadzie dla Wprost powiedział: Pomaganie miliardowi ludzi w utrzymywaniu kontaktu ze sobą to uczucie niewiarygodne i uczące pokory; to coś, z czego jestem najbardziej dumny. Założyciel Facebooka ma rację – portal pozwala na szybki kontakt z innymi osobami, a grupy, które można tworzyć wspomagają przekaz informacji. Część osób woli zostać w domu przy komputerze i w ten sposób porozumiewać się ze znajomymi, niż wyjść na spotkanie w cztery oczy. Jednostki te zawierają znajomości w sieci i poza jej obręb nie wychodzą. Może to prowadzić do tzw. Zespołu Uzależnienia od Internetu.

W wyniku częstszych pośrednich kontaktów ludzie mogą darzyć się większą sympatią, co ma związek z „efektem częstości kontaktów” znanym w psychologii. Zamieszczanie wszelakich postów na Facebooku, dotyczących np. rozgrywającego się aktualnie meczu, sprawia, że spora ilość osób jest w stanie równocześnie wyrażać swoją opinię w danej kwestii.

Internet sprzyja kreowaniu nowych więzi oraz wzmacnia istniejące. Ludzie, którzy wypowiadają swoje zdanie na danym form i dzielą się poglądami, stosują w praktyce dobrze znaną w socjologii „teorię wymiany”, która mówi, że jednostki wymieniają się dobrami,  kolokwialnie określa się zwrotem „coś za coś”.

Według psychologów społecznych relacje międzyludzkie opierają się na tzw. regule wzajemności, co za tym idzie – ludzie rewanżują się za „lajki”. Jest to pewien rodzaj wymiany usług.

1 2

Nowe technologie a interakcje
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.