Jak odpocząć od uczelni?

czwartek, 13.03.2014r.
Autor: napisał/a 8 artykułów.

file301266529142Bywa, że studenci z różnych powodów potrzebują wytchnienia od uczelni. Jedni zmieniają kierunek studiów, drudzy decydują się na wzięcie dziekanki. Są również tacy, dla których samo studiowanie jest urlopem, przerywanym wyłącznie w czasie sesji…

Urlop dziekański

Studenci, którzy z uzasadnionych przyczyn nie mogą uczęszczać na zajęcia i przystępować do zaliczeń, mogą ubiegać się o przyznanie urlopu dziekańskiego. Jest to semestralna lub roczna przerwa od studiów, podczas której zachowuje się status i prawa studenta. Na wielu polskich uczelniach wyższych warunki uzyskania zwolnienia są podobne. Przede wszystkim należy złożyć podanie kierowane do dziekana właściwego wydziału o udzielenie urlopu dziekańskiego. Zwolnienia z zajęć udziela – jak sama nazwa wskazuje – dziekan odpowiedniego wydziału. Zasady przydzielania popularnej „dziekanki” określa statut uczelni. Dla przykładu, na Uniwersytecie Wrocławskim urlop udzielany jest w przypadku długotrwałej choroby, urodzenia dziecka, delegowania studenta przez Uniwersytet poza uczelnię na staż lub w innym podobnym celu.

Podczas urlopu dziekańskiego można zajęć się swoimi sprawami osobistymi czy zdrowiem, pójść do pracy, odrobić stracony rok studiów, a nawet… odkryć swoją drogę życiową. Przyszłość Szczepana Andrzejewskiego, scenarzysty takich filmów jak „Faraon”, „Austeria” czy „Kolumbowie” prawdopodobnie potoczyłaby się inaczej, gdyby nie choroba jego matki. Studiował wtedy architekturę w Warszawie, ale postanowił wziąć urlop dziekański i wrócić do rodzinnej Łodzi. Tam w Klubie Melomanów spotkał Mieczysława Verocsego, który polecił mu asystowanie Romanowi Mannowi – znanemu polskiemu scenografowi. Czas spędzony w Łodzi ukierunkował jego dalsze życie i nie wiadomo, jaką drogą poszłaby jego kariera, gdyby nie zdecydował się wziąć dziekanki.

Od kierunku do kierunku

Według danych GUS-u w 2010 roku na pierwszy rok studiów zostało przyjętych ponad 457 tys. osób, zaś dwa lata później na trzecim roku było ich o blisko 130 tys. mniej. Można więc wywnioskować, że wielu młodym ludziom nie odpowiadał kierunek studiów i chcieli spróbować czegoś nowego. Wówczas jedną z opcji jest podjęcie innego kierunku.

1 2

Jak odpocząć od uczelni?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.