Oksytocyna nie tylko wpływa na silne przywiązanie – wspomaga także leczenie zaburzeń lękowych

czwartek, 05.03.2015r.
Autor: napisał/a 9 artykułów.

oksytocyna1m.wOksytocyna jest wyjątkowym hormonem – to dzięki niej następuje wzbudzenie zaufania do drugiej osoby. Wydzielana jest wyłącznie przez organizmy ssaków. Odgrywa kluczową rolę w życiu społecznym i poczuciu przynależności do grupy.

Organizm wydziela oksytocynę, gdy dana osoba czuje się bezpiecznie i łączy ją więź z kimś. Ten hormon uwalniany jest podczas kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem. Im częściej dana para się przytula, dotyka, uprawia seks, tym więcej oksytocyny powstaje i to cały czas nasila więź. Powstaje pętla dodatniego wzmocnienia, która powoduje, że miłość staje się wręcz coraz silniejsza. Kiedy ustaje bliskość, a ludzie w sensie fizycznym oddalają się od siebie, wówczas oksytocyny jest coraz mniej, więź staje się słabsza i może całkiem zaniknąć – przekonuje neurobiolog dr Wojciech Glac. W 2005 r. profesor neuroekonomii, Paul Zak, wydał publikację Oksytocyna zwiększa zaufanie wśród ludzi. Jego zdaniem hormon ten wpływa na wiele ludzkich zachowań. Wykazał on, że organizm wytwarza oksytocynę podczas karmienia piersią, orgazmu, przytulania, trzymania dłoni, tańca, masażu, pracy z ciałem, a nawet podczas… modlitwy. Uczony przekonuje, że pod wpływem oksytocyny ludzie są dla siebie lepsi. W 2007 r. Zak przeprowadził badanie na 68 osobach i okazało się, że ta połowa badanych, która wdychała oksytocynę, była aż o 80 proc. hojniejsza w porównaniu z osobami, które nie były pod jej wpływem. Kolejne z badań wykazało, że wdychana syntetyczna oksytocyna usprawnia rozpoznawanie emocji i pozytywnie wpływa na interakcje i komunikację między ludźmi.

Oksytocyna w związku

Jak podaje portal psychologia.edu.pl, oksytocyna jest wydzielana w początkowej fazie miłości – to ona sprawia, że ludzie się w sobie zakochują. Od tego hormonu zależy też, czy dla danej osoby związek będzie monogamiczny. Badacze z Izraela przekonują, że pod wpływem oksytocyny osoby w związku stają się wobec siebie bardziej empatyczne, co oczywiście również sprzyja umocnieniu więzi i daje szansę na długoterminową relację. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech przeprowadził badanie, w którym wzięło udział kilku heteroseksualnych mężczyzn i jedna atrakcyjna kobieta. Eksperyment polegał na tym, iż panowie mieli za zadanie przyjąć donosowo syntetyczną oksytocynę w sprayu. Okazało się, że mężczyźni pozostający w stałych związkach utrzymywali większy dystans fizyczny do kobiety w laboratorium, w porównaniu z mężczyznami, którzy nie byli w związku. Mężczyźni będący w związkach zachowywali odległość o 10–15 cm większą niż panowie w stanie wolnym. Można uznać, że nie chcieli przekroczyć przestrzeni osobistej zarezerwowanej tylko dla ukochanej osoby. Istotny jest też fakt, iż wszyscy badani równie wysoko oceniali urodę kobiety w laboratorium.

1 2

Oksytocyna nie tylko wpływa na silne przywiązanie – wspomaga także leczenie zaburzeń lękowych
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.