Opalanie się z umiarem

czwartek, 20.08.2015r.
Autor: napisał/a 32 artykułów.

opalenizna1Wydaje się, że początek XXI wieku to czas, kiedy ludzie chcą zostać „wiecznie” młodzi; korzystają przez to z różnych metod pozwalających zachować im zdrowy wygląd. Moda na opaleniznę przechodzi wciąż różne etapy – bez trudu można spotkać jej przeciwników i zwolenników. Jak korzystać ze słońca, żeby sobie nie szkodzić?

Jak właściwie korzystać ze słońca?

Wystawianie skóry od czasu do czasu na działanie światła słonecznego wpływa w korzystny sposób na samopoczucie i oddziałuje pozytywnie na zdrowie. Jeśli mowa o jego długotrwałym i intensywnym działaniu, to zwykle powoduje ono niekorzystne zmiany ludzkiej skóry, takie jak przyspieszenie procesów jej starzenia, możliwość wywołania reakcji alergicznych, a nawet poważniejsze zaburzenia komórkowe. Wszelkie negatywne skutki działania promieni słonecznych kumulują się. Ludzka skóra z wiekiem traci zdolność regeneracji „szkód” wyrządzonych przez promienie UV. Najwyraźniejszym rezultatem opalania się jest jej tzw. fotostarzenie. Przez zachodzące zmiany skóra staje się sucha, szorstka, pomarszczona, pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Istnieją badania ukazujące, że intensywne opalanie w ciągu jednego sezonu przyspiesza starzenie skóry aż o sześć miesięcy.

Jak się opalać, żeby sobie nie szkodzić? Często słyszy się, że najlepiej wychodzić na słońce w południe – błąd, właśnie w tym czasie lepiej jest z niego zrezygnować, ponieważ jest wtedy najsilniejsze, przez co najbardziej niebezpieczne. Najdogodniejszymi godzinami są te poranne bądź popołudniowe.

Wizyty w solarium

Opalanie się w solarium jest bez wątpienia szybszą metodą uzyskania opalenizny niż zwykłe wychodzenie na słońce, lecz aby nie szkodzić skórze za bardzo, nie należy korzystać z niego zbyt często, ponieważ promieniowanie UV-A jest jeszcze bardziej szkodliwe niż UV-B. Czym grozi opalanie się w solarium? Z pewnością zbyt szybkim starzeniem się skóry; użytkownicy korzystający z niego działają wbrew logice. Chodzą tam przecież, by wyglądać lepiej – to paradoks, ponieważ sami przyśpieszają w ten sposób pojawianie się, niekiedy przedwcześnie, zmarszczek bądź pogłębianie się już istniejących.

Osoby intensywnie korzystające z kąpieli słonecznych tudzież z solarium narażone są na zwiększoną produkcję wolnych rodników, co może doprowadzić do raka skóry. Co więcej, w ciągu ostatnich lat rośnie odsetek ludzi chorujących na czerniaka; jak najbardziej może to być skutkiem promieniowania UV. Warto zdać sobie sprawę, że nie istnieje „bezpieczny” czas opalania dla skóry – taki, który nie szkodzi.

opalenizna2Moda na wakacyjną opaleniznę

W Polsce opalenizna stała się oznaką dobrze spędzonych wakacji bądź wypoczynku w ciepłych krajach. Niektórzy uważają, że to jedna z największych pamiątek po lecie. Prawie nikogo nie obchodzą już zalecenia lekarzy mówiących „zbyt duża ilość słońca szkodzi”. Wydaje się, że moda na brązowy odcień skóry wzięła się dosłownie z przypadku jeszcze w latach dwudziestych poprzedniego wieku, a wszystko to za sprawą Coco Chanel, która „złapała” zbyt dużo słońca podczas jednej ze swoich podróży statkiem po Morzu Śródziemnym. Zdjęcia Coco Chanel wykonane zaraz po jej przyjeździe stworzyły nowy kanon kobiecego piękna. Kilka lat później opalenizna została powszechnie praktykowana, a jej posiadanie było wskaźnikiem dobrobytu i bogactwa. Sama możliwość opalania się była luksusem, ponieważ tylko ludzie z niektórych klas mogli sobie na nią pozwolić.

Wydaje się, że minęło już sporo czasu, od kiedy Coco Chanel rozpowszechniła opaleniznę. Mimo upływu lat, dla większości Polaków jest ona wciąż oznaką dobrobytu; biorąc pod uwagę stale pojawiające się zdjęcia z plaży na Facebooku czy Instagramie, można dojść do wniosku, że ten kanon „piękna” będzie w Polsce jeszcze długo aprobowany – zwłaszcza przez młodszą część społeczeństwa.

 

Klaudia Kuświk

 
Redakcja: Dominika Nożewska
Redakcja językowa: Kinga Giemza, Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Marta Wypych

Opalanie się z umiarem
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.