Państwo Islamskie zagrożeniem dla całego świata

czwartek, 19.03.2015r.
Autor: napisał/a 3 artykułów.

pislamskie2m.wW ostatnim czasie dużo mówi się o terroryzmie, a więc działaniach opartych na stosowaniu szantażu lub strachu w celu osiągnięcia określonych zamierzeń politycznych. Do najbardziej znanych na świecie organizacji terrorystycznych należą: Al-Kaida, ETA, Hamas, Hesbollah, a od niedawna również Państwo Islamskie (IS). Działania Państwa Islamskiego mają często drastyczny przebieg. 20 stycznia 2014 roku dżihadyści działający w tej organizacji (czyli radykalni wyznawcy i obrońcy islamu, których celem jest zabicie każdego, kto nie wierzy w Allaha) pojmali dwóch japońskich dziennikarzy, żądając okupu w wysokości 200 mln dolarów, który miał być dostarczony w przeciągu 72 godzin. Był to akt okazania siły i niezadowolenia Państwa Islamskiego z faktu wspierania przez Japonię międzynarodowej koalicji państw walczących z Państwem Islamskim. Rząd Japonii nie spełnił tych żądań, w wyniku czego dwóch zakładników zostało straconych. Jest to jedna z wielu form okrucieństwa stosowana przez dżihadystów tej organizacji.

Dużym problemem Bliskiego Wschodu jest jego wielokulturowość i wielowyznaniowość oraz sztucznie wyznaczone granice państw. W krajach takich jak Syria czy Irak, opanowanych obecnie w części przez Państwo Islamskie, od początku brakowało jedności politycznej i narodowościowej. Również pozostałe państwa Bliskiego Wschodu zabiegające o dominację, tj. Arabia Saudyjska, Jordania, Iran, czują duże zagrożenie ze strony rosnącego w siłę Państwa Islamskiego. Pomimo tego, że pisze się wiele o aktach terroru tej organizacji, trudno znaleźć informacje, które wyjaśniają, czym ten związek jest, skąd się wziął i jakie ma dążenia.

Państwo Islamskie wywodzi się z irackiego odłamu al-Kaidy, a więc radykalnych sunnitów, którzy przeciwstawiali się siłom amerykańskim, prowadzącym w latach 2003-2010 działania zbrojne w Iraku. Na czele tego ugrupowania stanął Abu Musab al-Zarkawi, który z czasem przeciwstawił się nie tylko Amerykanom, ale również irackim szyitom, doprowadzając tym samym do wewnętrznego konfliktu pomiędzy sunnitami a szyitami. Przywódca ten zginął w 2006 roku podczas nalotów sił amerykańskich, a jego następcą został Abu Abd Allah ar-Raszid al-Baghdadi. W tym samym roku organizacja przyjęła nazwę Islamskie Państwo w Iraku (ISI), a jej podstawowym zamierzeniem zostało objęcie rządów religijnych. Od 2007 roku organizacja przeprowadzała ataki terrorystyczne na siły amerykańskie w Iraku, a po wycofaniu się wojsk w 2011 roku także na szyicki rząd Nuriego al-Malikiego. W 2010 roku zginął Abd Allah ar-Raszid al-Baghdadi, a jego miejsce zajął Abu Bakr al-Baghdadi. ISI rozszerzyło swoją działalność na Syrię i przyłączyło się do powstania przeciwko Baszarowi al-Assadowi. W 2013 roku przyjęli nową nazwę – Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL lub ISIS). Od tego momentu celem organizacji stało się utworzenie kalifatu w części Syrii i Iraku, co w ostateczności udało się osiągnąć pod koniec czerwca 2014 roku, pod nazwą Państwa Islamskiego (IS). Kalifem został dotychczasowy przywódca Abu Bakr al-Baghdadi.

1 2

Państwo Islamskie zagrożeniem dla całego świata
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.