W papierowym świecie

czwartek, 03.04.2014r.
Autor: napisał/a 26 artykułów.

origami2Papierowe „piekło-niebo” czy samolociki to proste w konstrukcji zabawki, bez których ciężko wyobrazić sobie najmłodsze lata. Kartki wyrwane ze szkolnego zeszytu i serwetki zabrane ukradkiem ze stołówki służyły za doskonałe materiały do pracy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że podobnymi metodami można stworzyć cały miniaturowy świat. Najróżniejsze modele zwierząt, kolorowe pudełka, oryginalne lampiony, praktyczne przyborniki na biurko – wszystko jest w zasięgu naszej ręki. Wystarczy tylko trochę wolnego czasu i cierpliwości.

Dawno, dawno temu w Japonii…

Przyjrzyjmy się Japonii z IX wieku. Jej mieszkańcy praktykowali przenoszony z pokolenia na pokolenie zwyczaj dołączania papierowych amuletów do drobnych upominków. Tworzyli też symboliczne figury z kartek papieru, będące przedmiotem kultu religijnego. Nie przypuszczali, że są pierwszymi artystami z dziedziny sztuki, której popularności nie była w stanie przerwać nawet współczesna cyfryzacja.

Słowo „origami” jest japońskim połączeniem dwóch wyrazów – „ori” oznacza „zaginać”, natomiast „kami” to „papier”. Sztuka ta przedstawia rozmaite sposoby tworzenia wymarzonych figurek. W tradycyjnym origami nie używa się kleju i nożyczek. Najpopularniejszą papierową postacią już od najdawniejszych lat jest żuraw, którego do dnia dzisiejszego potrafi skonstruować każde japońskie dziecko. To symbol miłości (w szczególności dwa ptaki splecione szyjami), pokoju i życia. Z czasem przyjęło się, że stworzenie tysiąca różowych zwierzątek, a następnie podarowanie ich chorej osobie doprowadzi do jej uzdrowienia. Właśnie w tej tradycji należy szukać źródeł hasła „Tysiąc żurawi”, które widniało w 2011 r. na warszawskich plakatach promujących koncert charytatywny poświęcony ofiarom tsunami w Honsiu.

Pozaazjatyckie origami

Origami wzbudziło zainteresowanie mieszkańców kontynentów pozaazjatyckich dopiero po II wojnie światowej. Zaowocowało to nowymi, ale też bardzo skomplikowanymi modelami tworzonymi z jednej kwadratowej kartki papieru. Amerykaninowi Nealowi Eliasowi udało się skonstruować byka oraz torreadora wraz ze szpadą i płachtą. Jack Skillman jest twórcą 24 ścianowego papierowego wielościanu.

1 2

W papierowym świecie
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.