Piękna Polita: Pola Negri

czwartek, 23.04.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

pola1m.wPola Negri stała się jedną z czołowych gwiazd hollywoodzkich w epoce kina niemego, rywalizującą przez pewien czas z samą Glorią Swanson o tytuł królowej filmu. Bywała w towarzystwie międzynarodowej arystokracji i najsłynniejszych osób ze świata kina. Posiadała ogromną fortunę, szacowaną na pięć milionów dolarów. Żyła w luksusie, ale nie udało się jej odnaleźć równie wielkiego szczęścia w miłości.

Pola Negri to pseudonim artystyczny Apolonii Chałupiec, urodzonej 3 stycznia 1897 roku w Lipnie, nieopodal Warszawy. Jej matka Eleonora wywodziła się z zubożałej rodziny szlacheckiej, więc mogła wyjść dobrze za mąż, jednak postanowiła związać się z kotlarzem Jerzym Chałupcem. Nie był Polakiem, tylko Słowakiem ze sporą domieszką cygańskiej krwi, o czym świadczyły czarne włosy i oczy oraz smagła cera. To po nim Apolonia odziedziczyła urodę.

W swoim „Pamiętniku gwiazdy” Pola Negri napisała, że miała szczęśliwe i spokojnie dzieciństwo, była otaczana miłością i wsparciem najbliższej rodziny. Rodzinna idylla została przerwana, gdy Rosjanie aresztowali ojca Poli za pracę konspiracyjną i udział w ruchach rewolucyjnych w latach 1904-1905. Zesłano go na Sybir, a matka wraz z Apolonią żyły w niedostatku, często doskwierał im głód. Ponadto koleżanki ze szkoły klasztornej, do której uczęszczała Pola, nie darzyły jej sympatią, a ona sama miała słabe oceny i zachowywała się arogancko wobec nauczycieli. W „Pamiętniku gwiazdy” napisała, że w wydaleniu jej ze szkoły widziała jedyny ratunek dla siebie i matki. Miał to być sposób na poprawę ich sytuacji finansowej. Niespodziewanie los uśmiechnął się do młodziutkiej Poli. Dziewczynka lubiła tańczyć i podczas jednej z zabaw na podwórku jej zwinne i zgrabne ruchy zostały zauważone przez parę chórzystów z opery, Jana i Helenę Kosińskich, którzy zaproponowali jej egzamin do szkoły baletowej. Matka, zdając sobie sprawę z urody i talentu córki, bardzo wspierała młodziutką Apolonię w realizacji swoich marzeń, wychowywała ją na przyszłą gwiazdę, która zna poczucie własnej wartości, jest pewna siebie i swoich talentów. Później krytycy mieli z tego powodu zarzucać Poli, że jest egoistyczna, a wręcz snobistyczna i próżna.

W szkole baletowej ujawnił się niewątpliwy talent Poli, jednak ciężka gruźlica przekreśliła jej szanse dalszego rozwoju w tym kierunku. Podczas choroby Pola dużo czytała, m.in. zbiorek wierszy Ady Negri „Niedola, Burze’’ w przekładzie Marii Konopnickiej. To właśnie na cześć ulubionej włoskiej poetki Apolonia przyjęła pseudonim artystyczny – Pola Negri. Po odzyskaniu zdrowia została przyjęta do Szkoły Aplikacyjnej (aktorskiej) przy Warszawskich Teatrach Rządowych.

1 2

Piękna Polita: Pola Negri
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.