Początek i koniec Wszechświata

czwartek, 27.08.2015r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

Universe_2_MCWszechświat jest tak ogromny, że trudno wyobrazić go sobie w całości. Promienie świetlne, by dotrzeć do Ziemi z najdalszych jego części, potrzebują około 17 mld lat. Wewnątrz tak rozległego Wszechświata znajdują się tysiące miliardów galaktyk, z których każda składa się z miliardów gwiazd. Jak powstał Wszechświat i czy kiedyś nastąpi jego koniec? Ludzkość od dawna poszukuje odpowiedzi na te pytania.

Astronomowie sądzą, że Wszechświat powstał na skutek gwałtownych przemian. Pierwsze chwile Wszechświata określa się mianem Wielkiego Wybuchu. Teoria ta zakłada, że w przeszłości cała materia i energia, składające się na Wszechświat, znajdowały się w jednym małym obszarze. Wszechświat był wtedy niewyobrażalnie gorący i gęsty. Od Wielkiego Wybuchu stale powiększa on swoje rozmiary i ochładza się.

Wielki Wybuch

Bardzo wczesny Wszechświat był ognistą kulą promieniowania. Wszystko, co obecnie znajduje się we Wszechświecie, powstało z wytworzonych podczas Wielkiego Wybuchu atomów wodoru i helu. Po upływie jednej milionowej części sekundy większość energii była już przemieniona w protony, czyli jądra atomów wodoru. W następnej milisekundzie powstały elektrony i, zderzając się z protonami, utworzyły neutrony. W pierwszym kwadransie Wielkiego Wybuchu protony połączyły się z szybko rozpadającymi się neutronami, tworząc jądra atomów helu, a pod koniec pierwszej godziny Wszechświat składał się z fotonów promieniowania oraz z elektronów. Postępująca ekspansja prowadziła do ochłodzenia Wszechświata, a wypełniające go fotony stały się coraz mniej energetyczne. Po upływie miliona lat temperatura spadła do 4000°C. Energia fotonów stała się za mała, by utrzymać elektrony w stanie swobodnym, czyli materię w stanie zjonizowanym, dlatego wokół jąder atomów wodoru i helu zaczęły krążyć elektrony. W ten sposób rozpoczęła się era powstawania atomów we Wszechświecie, trwająca wiele tysięcy lat.

Wczesny Wszechświat miał wygląd gorącej, jasnej mgły, niemożliwej do przeniknięcia wzrokiem nawet na głębokość jednego centymetra. Kiedy już powstały atomy, Wszechświat stał się przezroczysty i światło mogło bez przeszkód pokonywać ogromne odległości. Teleskopami nie można zajrzeć w przeszłość dalej niż do tego momentu, ponieważ wcześniej Wszechświat był całkowicie nieprzezroczysty i zupełnie nie przepuszczał światła. Nigdy więc nie będzie dało się ujrzeć pierwotnego wybuchu, można jedynie dedukować, jakie warunki wtedy panowały.

1 2

Początek i koniec Wszechświata
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.