Podjęcie właściwej decyzji nie jest trudne

piątek, 06.12.2013r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

33Każdy z nas codziennie podejmuje kilkadziesiąt decyzji. Jedne z nich są związane z błahymi sprawami i dotyczą na przykład tego, co zamierzamy zjeść na obiad. Inne mają większą wagę i odnoszą się do istotniejszych zagadnień – ustalenia planu dnia czy wyboru stroju na spotkanie biznesowe :) Najczęściej o zawrót głowy przyprawiają nas decyzje strategiczne, które mogą mieć wpływ na całe nasze życie. Nie można się ich bać i od nich uciekać. Należy poznać mechanizm podejmowania decyzji, aby skutecznie dokonywać nawet najtrudniejszych życiowych wyborów.

Decyzja jest definiowana jako świadomy, nielosowy wybór jednego z możliwych wariantów przyszłego działania. Jest nią także świadome powstrzymanie się od podjęcia wyboru. Natomiast procedurę podejmowania decyzji określa się jako złożony proces umysłowy, polegający na dokonaniu wyboru spośród przynajmniej dwóch wariantów działania. Wiele teorii odnoszących się do procesu decyzyjnego podkreśla, iż decydenci obarczeni są ograniczoną racjonalnością. Oznacza to, że wartościujemy informacje pod kątem swojego interesu, celu, doznawanych emocji. Patrzymy na problem ze swojej perspektywy i nie dostrzegamy wszystkich czynników, które na niego wpływają. Z tego względu, w dokonywaniu decyzji najwyższej wagi, zaleca się skorzystanie z pomocy znajomych czy przyjaciół, którzy spoglądając na problem ze swojego punktu widzenia, dostrzegą to, czego my niestety nie zauważyliśmy.

Badania nad psychologią podejmowania decyzji ukazują, że sam proces decyzyjny cechuje dowolność, żywiołowość, subiektywność, intuicyjność. Decydent zwykle nie jest w stanie sprecyzować, w jaki sposób doszedł do rozwiązania problemu. Można więc zauważyć, że podejmowanie decyzji nie posiada ustalonych reguł i charakteryzuje się dużą dowolnością, a tylko część procesów myślowych jest rutynowa i posiada bardziej stałą strukturę.

Czy w takim razie proces podejmowania decyzji, który jest subiektywny i obarczony ograniczoną racjonalnością człowieka, można w pewien sposób ustrukturyzować i nadać mu powtarzalny charakter? Czy można wypracować wzorzec, który będzie nas wspierał przy dokonywaniu każdego wyboru? Można. W literaturze dotyczącej zarządzania i organizacji pojawiają się liczne koncepcje przedstawiające następujące po sobie etapy procesu podejmowania decyzji. Ich poznanie z pewnością umożliwi sprawniejsze i skuteczniejsze dokonywanie właściwych wyborów.

1 2 3 4

Podjęcie właściwej decyzji nie jest trudne
  • 5.00 / 5 5
2 ocen/y, 5.00 śr. ocen (96% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.