Podróże na Zachód – Wiedeń dla biednych i bogatych

czwartek, 09.10.2014r.
Autor: napisał/a 20 artykułów.

640px-IMG_0089_-_Wien_-_Kunsthistorisches_MuseumAustria pod względem powierzchni zajmuje dopiero 114 miejsce na świecie, w dodatku znaczna część kraju to tereny górzyste. A jednak to właśnie w tym niewielkim państwie, zarządzanym setki lat przez ród Habsburgów (najpotężniejszą dynastię, jaka kiedykolwiek panowała w Europie), można poczuć zachodni przepych i dostatek. 

Tam, gdzie zaczyna się Zachód

Reporter Wojciech Śmieja w rozmowie z dziennikarzem Piotrem Brysaczem wyznał, że pierwszy raz różnicę między Wschodem i Zachodem zobaczył właśnie podczas wypadu do Wiednia. Swoją podróż wspomina tak: Pamiętam nasz rozklekotany autobus marki Sanos na przejściu granicznym węgiersko-austriackim i austriackich pograniczników, traktujących nas jak ludzkie bydło, a potem te wszystkie splendory bogatego Wiednia i brak pieniędzy na snickersa, którego zastępowała wałówka zabrana z domu. I choć przyznaje, że różnica między gorszym Wschodem i lepszym Zachodem zmniejszyła się od tamtego czasu (był to rok 1990), to wciąż jednak nie znikła.

640px-Rathaus_Vienna_June_2006_165Wiedeń jest miastem o dwóch różnych obliczach: z jednej strony to ważny ośrodek kulturalny, z drugiej – centrum biznesowe o randze międzynarodowej. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z tych wizerunków przeważa. Z pewnością  obydwa składają się na obraz miasta marzenia – takiego, w którym żyje się dostatnio pośród zabytków niemal ze wszystkich epok historycznych, a ulice nazywane są nazwiskami austriackich artystów znanych na całym świecie (dość wspomnieć  Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta, Gustava Klimta czy Elfriede Jelinek).

Nie mam pieniędzy – jadę do Wiednia!

Polacy coraz częściej odwiedzają znane europejskie metropolie. Miejsca, które jeszcze niedawno mogli zobaczyć jedynie wybrani, dziś stoją otworem przed znacznie liczniejszym gronem. Jedni mogą pozwolić sobie na kosztowny hotel w centrum miasta oraz wszelkie udogodnienia; inni muszą kombinować, jak tanio dojechać na miejsce i gdzie przenocować. Mimo to nasze szanse na zwiedzanie Europy są znacznie większe niż kiedykolwiek. Dla wszystkich ciekawych świata otwarte granice i pozorna dostępność tych miejsc są niebywałą zachętą do eksplorowania Europy.

1 2

Podróże na Zachód – Wiedeń dla biednych i bogatych
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Jedna odpowiedź na „“Podróże na Zachód – Wiedeń dla biednych i bogatych””

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.