Podyplomowa na widoku

czwartek, 28.11.2013r.
Autor: napisał/a 5 artykułów.

111W powszechnej opinii dzisiejsze studia wyższe zdewaluowały się i nie są już tym samym, czym były dawniej. Fakt istnienia coraz większej ilości licencjatów i magistrów na rynku pracy popycha absolwentów do nieustannego podwyższania swoich kwalifikacji. Jedną z możliwości doszkolenia się po studiach są studia podyplomowe. Czy warto je podjąć?

Studenci są świadomi, że uczelni prywatnych jest obecnie zbyt wiele. Doprowadziło to do sytuacji, kiedy niemal każdy może zdobyć wyższe wykształcenie, o ile tylko pozwala mu na to zasobność portfela. Gdy prześledzimy dane ze strony internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rzuci nam się w oczy znaczny wysyp niepublicznych szkół wyższych po 2001 r. Co prawda część z nich w międzyczasie została zlikwidowana, ale zewsząd daje się słyszeć głosy, że uczelni wyższych jest w Polsce nadal zbyt wiele. Na szczęście można już zauważyć tendencję do wchłaniania mniejszych i mniej doświadczonych szkół prywatnych przez te większe i lepiej prosperujące. Ideałem byłoby oczywiście zmniejszenie ilości miejsc na danych kierunkach. Jednak ze względu na to, że niepubliczne uczelnie wyższe zarabiają na każdym studencie, są to z pewnością jedynie pobożne życzenia.

Student 2.0

W związku z powyższą sytuacją nie da się nie zauważyć, że przez ostatnich kilka lat całkowicie zmieniła się mentalność absolwentów polskich uczelni wyższych. To już nie tytani, którzy po obronie pracy dyplomowej są pełni energii i pewni przyszłych sukcesów w wybranej przez siebie branży. Rynek pracy zmienił się przez te kilka lat zupełnie; jest rynkiem pracodawcy, ale przede wszystkim jest rynkiem pracodawcy, który wymaga od pracownika pomysłu na siebie. Dzisiejszy świeżo upieczony licencjat czy magister jest więc świadomy ogromnej konkurencji ze strony rówieśników. Stąd właśnie coraz większe zainteresowanie absolwentów studiami podyplomowymi.

Z czym to się je?

Ideę studiów podyplomowych najpełniej wyraża ich nazwa. Jeżeli jesteś zdania, że studia nie dały ci pełnej wiedzy w danej dziedzinie bądź nie spełniły twoich oczekiwań, warto rozważyć kontynuowanie przygody akademickiej na „podyplomówce.”

1 2

Podyplomowa na widoku
  • 4.50 / 5 5
2 ocen/y, 4.50 śr. ocen (90% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.