Pokaż swoje nogi

czwartek, 12.02.2015r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

pokazswojenogi1Historia depilacji, chociaż trudno w to uwierzyć, sięga starożytności, kiedy często golono włosy z głowy i brody, a czasami nawet z brwi, za pomocą ostrza z brązu i wosku pszczelego. W 1915 roku zaczęły ukazywać się sukienki bez ramiączek, co spowodowało nową modę: „gładkie pachy”. Tak z biegiem czasu depilacja stawała się coraz popularniejsza, a w XX wieku zaczęto produkować środki chemiczne pozwalające pozbyć się owłosienia. Obecnie wydepilowane ciało jest wyznacznikiem higieny i zadbania, zaś firmy kosmetyczne produkują coraz więcej kosmetyków i urządzeń pozwalających pozbyć się owłosienia. Czy są one bezpieczne?

Depilacja kremem

Podstawowym składnikiem kremu do depilacji jest kwas tioglikolowy powodujący rozpuszczenie kreatyny włosa, przez co niszczona jest jego zewnętrzna część. Składnik ten nie sięga jednak do korzenia włosa, dlatego po jakimś czasie on odrasta. Kwas ma intensywny i nieprzyjemny zapach. Innymi składnikami kremu są woda, wodorotlenek wapnia i sodu czy alkohol. Niektóre składniki podrażniają skórę, dlatego przed pierwszym zastosowaniem należy wykonać test, nakładając odrobinę kremu na kawałek skóry i obserwując przez podany na ulotce kremu czas, czy na ciele nie wystąpiły jakieś zmiany. W niektórych kremach występuje duże stężenie składników chemicznych, a wówczas przy częstym stosowaniu może dojść nawet do poparzenia skóry. Do coraz większej ilości tego rodzaju kosmetyków dodawane są substancje łagodzące. Nie wszystkie kremy służą do depilacji całego ciała, są na przykład kremy tylko do okolic bikini bądź twarzy. Efekt wydepilowanego ciała utrzymuje się przeważnie od kilku dni do dwóch tygodni, zależy to od rodzaju kremu oraz owłosienia.

Depilacja maszynką jednorazową i plastrami z woskiem

Innym sposobem na gładkie ciało jest depilacja jednorazową maszynką do golenia lub woskiem. Te sposoby na pewno oszczędzają czas. gdyż pozbycie się włosków trwa krótko, i portfel, bo zakup takiej maszynki jest tańszy od innych sposobów usuwania owłosienia, ale skóra często bywa podrażniona i wysuszona. Depilacja maszynką jest prawie bezbolesnym zabiegiem. Niestety, sposób ten nie jest zbyt skuteczny, ponieważ włoski, odrastające często już po jednym dniu, są szorstkie i twarde. Co więcej, ostrą maszynką można się zranić, a ona sama szybko ulega stępieniu. Z kolei depilacja plastrami z woskiem jest bolesna, ale skuteczniejsza. Plastry przykleja się do wybranych części ciała, a potem odrywa zdecydowanym ruchem, dzięki czemu owłosienie zostaje usunięte nawet do czterech tygodni. Oprócz wcześniej wspomnianego podrażnienia i bólu wadą jest trudne usuwanie pozostałości wosku ze skóry.

pokazswojenogi2Usuwanie włosków depilatorem

Joanna Brodziak – autorka artykułu Depilacja depilatorem na portalu abczdrowie.pl ‑ zaznacza, że depilacja tym urządzeniem jest skuteczna, ale (zwłaszcza na początku stosowania) bolesna. W przeciwieństwie do kremów, nie ma obawy wystąpienia reakcji alergicznej, ponieważ skóra nie ma do czynienia z substancjami chemicznymi. Dzięki depilacji ciała pokrytego jedynie niedużym owłosieniem, można zmniejszyć ból odczuwany podczas zabiegu. Depilatory nie służą do golenia twarzy, ale specjalnie przeznaczonymi do tego urządzeniami można golić okolice bikini. Sam zabieg należy wykonywać na wysuszonej skórze, najlepiej po ciepłej kąpieli, gdyż wtedy włoski są miękkie. Ból pomaga zredukować również naciąganie skóry w miejscu depilowanym. Efekt po zabiegu utrzymuje się do dwóch tygodni. Aby skutecznie usuwać owłosienie, urządzenie powinno być czyszczone i pielęgnowane zgodnie z informacjami zawartymi na ulotkach czy instrukcjach.

Depilacja laserowa

Ostatnią i zarazem najnowszą opisywaną metodą jest depilacja laserowa, która wykonywana jest w salonach kosmetycznych. Jak podaje portal bebeautycare.pl, dzięki zabiegowi można usunąć trwale od 80 do 90 proc. owłosienia, a reszta włosków jest słaba i łatwa do usuwania. Zabiegi trwają kilka sesji i polegają na osłabieniu mieszka włosowego przez promienie. Ta metoda nie uszkadza trwale skóry, natomiast zaraz po zabiegu ciało jest podrażnione i może wystąpić uczucie swędzenia oraz pieczenia. Ilość zabiegów zależna jest od rodzaju owłosienia, zwykle jest ich do pięciu. Jeden zabieg trwa do trzech godzin, a po nim przez miesiąc nie wolno się opalać i podrażniać skóry, na przykład wycierając zbyt mocno ręcznikiem.

Jest wiele różnych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia z ciała. Metody różnią się znacząco w zależności od skuteczności, bólu, efektów ubocznych i cen. Najefektywniejszą metodą jest depilacja laserem w salonie kosmetycznym, ale jest też najdroższa, dlatego wiele osób stosuje tańsze metody. Najważniejsze, że wszystkie sposoby pozwalają osiągnąć właściwy cel – gładkie ciało.

 

Kasia Pacyga

 
Kasia PacygaRedakcja: Agata Chudy
Redakcja językowa: Agnieszka Putz
Redakcja graficzna: Katarzyna Olbromska

Pokaż swoje nogi
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.