Połączyła ich chemia, czyli próby interwencji na Bliskim Wschodzie

czwartek, 12.12.2013r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

22Bliski Wschód od dziesięcioleci jawi się jako szczególnie niestabilny region świata, budzący niepokoje nie tylko najbliższych sąsiadów, ale całej społeczności międzynarodowej. Ponad dwa lata temu do szerokiej gamy konfliktów dołączył kolejny. Tym razem zawrzało w Syrii, gdzie do dziś toczy się jedna z najbrutalniejszych wojen domowych, a wszystko to za sprawą użycia broni chemicznej.

Arabska Wiosna w 2011r. dotarła także do Syrii. Stała się inspiracją do protestów ludności miejscowej, a pierwsze z nich miały miejsce już w lutym. Niewielkie zbiorowiska ludzi przekształcały się stopniowo w coraz większe demonstracje. 16 marca w stolicy kraju, Damaszku, brutalnie rozpędzono manifestantów. Użycie siły, strzały i wybuchy stały się codziennością, a skala protestów stale rosła. Doszło do ogólnokrajowego powstania, które ostatecznie przerodziło się w wojnę domową trwającą do dziś.

Konflikt wewnętrzny w państwie syryjskim nie został bez odpowiedzi społeczności międzynarodowej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Działania na Bliskim Wschodzie budziły niepokoje i sprzeciw od samego początku, ale nie doprowadziły do żadnych konkretnych działań, które umożliwiłyby zakończenie „krwawej” wojny. 21 kwietnia 2012r. ONZ utworzyła misję polityczną na terenie Syrii, która miała na celu monitorowanie sytuacji politycznej. Organizacja zakończyła swoją działalność już 19 sierpnia ze względu na niebezpieczne warunki zagrażające życiu pracowników misji. Specjalny wysłannik ONZ, Kofi Annan, również nie osiągnął zbyt wiele – jakiekolwiek działania Narodów Zjednoczonych na ziemi syryjskiej zawsze kończyły się klęską. Spory udział w ograniczaniu możliwości wpływu na poprawę sytuacji w Syrii miały Chiny i Rosja. Jako sojusznicy Asada, a jednocześnie stali członkowie Rady Bezpieczeństwa, z powodzeniem blokowali rezolucje Rady i uniemożliwiali wspólne działanie. Konflikt trwał, a rozwiązania nadal nie było. Nikt nie myślał o zbrojnej interwencji i zorganizowanej akcji międzynarodowej. To nie mogło się udać mając przeciwko sobie Rosję, Chiny i Iran, trzech tak znaczących graczy na arenie międzynarodowej. Do czasu…

1 2 3

Połączyła ich chemia, czyli próby interwencji na Bliskim Wschodzie
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.