Polska rasistowska?

czwartek, 03.09.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

PolskaRasistowska_1_MCOd kilu lat toczy się dyskusja nad problemem rasizmu w Polsce. Antyrasistowskie stowarzyszenia napędzają media, nazywając Polaków wprost – rasistami. W obronie narodu stają psychologowie, którzy walczą z tego typu uogólnieniami.

Na pozór można by rzec, że jesteśmy narodem bardzo tolerancyjnym, który zawsze był otwarty na cudzoziemców. Taka sytuacja faktycznie miała miejsce w czasach przedrozbiorowych czy podczas trwania wieloetnicznej II Rzeczypospolitej. Nie można zaprzeczyć, że historia broni naszej wrodzonej tolerancji na inne kultury i narody. Jednak dzisiejsza Polska, która nadal nosi znamiona po czasach faszyzmu i komunizmu, zwyczajnie się zmieniła. Rządy komunistyczne uczyniły wszystko, co w ich mocy, aby uniemożliwić Polakom podróże zagraniczne i zniechęcić do mniejszości narodowych. Zmieniona struktura etniczna społeczeństwa po II wojnie światowej również przyczyniła się do braku doświadczeń wielokulturowości w Polsce w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Wszystko to poskutkowało obecnym podejściem Polaków do innych narodowości, które – zdaje się – trudno ująć w jednolite ramy. Balansujemy pomiędzy tolerancją rzeczywistą, tolerancją „na pokaz” – która jest tylko pustym sloganem – oraz faktycznymi, otwartymi uprzedzeniami do innych kultur. Do tego dochodzą zachowania z pogranicza rasistowskich, które nie są świadome ani celowe. Stąd nieustanna debata w mediach i nie tylko, która, poruszając temat przestępstw na tle rasistowskim, dąży do ustalenia poziomu rasizmu w Polsce i zwalczenia podobnych zachowań.

Tolerancja wobec „murzynów”

Wielu Polaków deklaruje tolerancję wobec innych kultur, jednocześnie dyskryminując niektóre mniejszości narodowe w sposób celowy. Są to dyskryminacje słowne, nie mające związku z przemocą fizyczną. Najczęściej pojawiają się na spotkaniach rodzinnych czy towarzyskich wśród osób, które dobrze się znają. Polacy otwarcie wyrażają się pejoratywnie o cudzoziemcach. Często taka werbalna ksenofobia nie jest odbierana jako prawdziwa dyskryminacja, ponieważ przywykliśmy do piętnowania osób innej narodowości. Przejawia się to chociażby w żartach czy przysłowiach, obecnych na rodzinnych zjazdach. Jak twierdzi Anna Trylińska, prawnik ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej: W naszym kraju jest także przyzwolenie społeczne na wyrażanie negatywnych opinii, na przykład że Rom to Cygan, który jest brudny. Podobnie jest z Afrykanami, pod adresem których pada również wiele obraźliwych zdań. Twierdzimy więc, że jesteśmy tolerancyjni i przeciwni rasizmowi, a równocześnie używamy słowa „murzyn” do określania ludzi ciężko pracujących, bez względu na ich kolor skóry.

1 2

Polska rasistowska?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.