Polska Razem… z Jarosławem Gowinem?

czwartek, 09.01.2014r.
Autor: napisał/a 6 artykułów.

2222Na prawym skrzydle polskiej sceny politycznej pojawiła się nowa partia – Polska Razem Jarosława Gowina. Inicjatorem i pomysłodawcą nowego ugrupowania jest Jarosław Gowin, który we wrześniu 2013r. zdecydował się na ostateczne rozstanie z klubem PO. Czy nowej partii uda się dokonać rewolucji na prawicy tak, jak zapowiada jej lider?

Geneza

W skład nowej partii Polska Razem Jarosława Gowina weszli byli posłowie PiS (członkowie partii Polska Jest Najważniejsza i Republikanie) oraz PO, m.in. Paweł Kowal, Przemysław Wipler, John Godson, Elżbieta Jakubik i Paweł Poncyljusz. Niegdyś politycy z „pierwszej ligi”, teraz przez niektórych nazywani politycznymi banitami. „Doszedłem do granicy, za którą lojalność wobec partii stoi w sprzeczności z lojalnością wobec Polaków” – tak Jarosław Gowin uzasadniał swoją decyzję o odejściu z PO. Nie było to dla nikogo wielkim zaskoczeniem. O odejściu Gowina z Platformy spekulowano od ponad roku. Już jako minister sprawiedliwości (listopad 2011 – maj 2013) Gowin, uważany za naczelnego konserwatystę PO, wyrażał swój sprzeciw m.in. wobec ustawy o związkach partnerskich. Konflikt z Donaldem Tuskiem zaostrzył się podczas wyborów na przewodniczącego klubu. Podczas kampanii Gowin wielokrotnie i ostro krytykował swojego rywala. Ostatecznie jednak przegrał zdobywając zaledwie 20 proc. głosów. Oliwy do ognia dodała sprawa Jacka Żalka, który został zawieszony w prawach członka klubu PO za wielokrotne łamanie dyscypliny. Gowin stanął po stronie kolegi i zawiesił swoje członkostwo w klubie, a o jego odejściu przesądziło stanowisko PO w sprawie OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne). „Likwidacja II filaru to znacjonalizowanie prywatnych oszczędności. Położenie przez polityków ręki na 270mld zł musi doprowadzić do obniżenia emerytur milionów” - skomentował plany PO wobec OFE Jarosław Gowin.

Założenia

Program nowej partii ma się opierać na trzech głównych filarach: gospodarce, rodzinie oraz przywróceniu Polakom kontroli nad państwem. W trakcie pierwszej konwencji partii, która odbyła się w październiku w centrum EXPO w Warszawie, zaprezentowano zarys jej programu. W centrum zainteresowania nowej partii znajdują się przede wszystkim przedsiębiorcy. Ponadto członkowie Polski Razem opowiadają się za obniżeniem podatków i ich uproszczeniem, a także za zmniejszeniem składki emerytalnej dla przedsiębiorców. O polityce rodzinnej partii mówił na konwencji John Godson. Jednym z pomysłów partii jest np. wprowadzenie urlopu macierzyńskiego także dla studentek oraz kobiet bezrobotnych, czy wprowadzenie bonu wychowawczego w wysokości 550zł miesięcznie, z którego rodzice mogliby opłacić swoim pociechom żłobek czy przedszkole. Kontrowersje  natomiast wzbudza pomysł Polski Razem dotyczący zmian w ordynacji wyborczej – rodziny wielodzietne dysponowałyby większą liczbą głosów (mówiąc kolokwialnie, rodzice głosowaliby za dzieci). W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego nowa partia nie wyklucza także stworzenia własnej listy kandydatów. Europoseł Paweł Kowal zapowiadał na konwencji, że Polska Razem chce aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polityki UE.

1 2

Polska Razem… z Jarosławem Gowinem?
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.