Polskie i dobre

czwartek, 25.12.2014r.
Autor: napisał/a 27 artykułów.

C, Polskie i dobre, wikipedia, Wojciech Smarzowski1. Pod Mocnym Aniołem, reż. Wojciech Smarzowski

Widzowie, którzy obejrzeli choć jeden film Wojciecha Smarzowskiego, wiedzą, czego oczekiwać. W „Pod Mocnym Aniołem” jest wszystko, do czego przyzwyczaił reżyser – alkohol, przekleństwa oraz ekstremalne sytuacje, w które uwikłani są zwykli ludzie. Robert Więckiewicz, jeden z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia, zagrał rolę Jerzego – pisarza, który wpadł w cykl nałogowego picia alkoholu i kolejnych odwyków. Smarzowski, jak w każdym swoim filmie, skupił się na mocnym, poruszającym scenariuszu i skompletował na planie plejadę swoich ulubionych aktorów, m.in. Arkadiusza Jakubika, Jacka Braciaka i Mariana Dziędziela.

2. Zbliżenia, reż. Magdalena Piekorz

Magdalena Piekorz wysoko postawiła sobie poprzeczkę swoimi poprzednimi filmami. „Pręgi”, ekranizacja bestsellerowej powieści „Gnój” Wojciecha Kuczoka, zdobyły Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszą produkcję 2004 roku. Na tym samym festiwalu cztery lata później „Senność” poróżniła krytyków i widzów. Dziennikarze zarzucili filmowi ckliwość i sztuczność, podczas gdy był on najdłużej oklaskiwaną przez publiczność produkcją. W „Zbliżeniach” Piekorz znowu obraca się w podobnym kręgu tematycznym – rejestruje toksyczne relacje w rodzinie, tym razem patologiczny związek matki i córki.

C, Polskie i dobre, wikipedia, Jerzy Stuhr3. Obywatel, reż. Jerzy Stuhr

Najnowszy film Jerzego Stuhra nawiązuje konwencją do kultowego „Forresta Gumpa” czy polskiego „Zezowatego szczęścia”, choć do komedii Andrzeja Munka dużo mu brakuje. „Obywatel” zbudowany jest na sporej liczbie dość topornych żartów, nawiązań i skojarzeń oraz cytatów dotyczących historii po II wojnie światowej. Zadanie było jednak karkołomne – reżyser w dwóch godzinach filmu zawarł 50 lat: od współczesności, przez raczkujący kapitalizm, narodziny Solidarności, antysemickie zamieszki, do ponurego stalinizmu. Stuhr przygląda się polskim przywarom i naiwnym stereotypom z życzliwą ironią, a jego subtelna krytyka dotyka wszystkich – działaczy PZPR-u i opozycji, Kościoła i urzędników, antysemitów i Żydów, oportunistów i idealistów goniących za nierealnym mrzonkami…

4. Bogowie, reż. Łukasz Palkowski

Obsypana nagrodami na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni biografia profesora Zbigniewa Religi – kardiochirurga, który dokonał w Polsce pierwszej udanej transplantacji serca, polityka, ministra zdrowia i kandydata na urząd prezydenta RP. Palkowski nie pokusił się o laurkę – Religa na ekranie jest porywczy, impulsywny, za dużo pali, nadużywa alkoholu, przeklina i krzyczy na współpracowników. Z dnia na dzień porzuca dobrą pracę w Warszawie, opuszcza żonę i wyjeżdża do Zabrza, gdzie od podstaw buduje własną klinikę. Walczy ze sceptycznymi kolegami po fachu, niechęcią władz i uprzedzeniami Polaków, dla których „serce to świętość”.

5. Jeziorak, reż. Michał Otłowski

Nie jest łatwo nakręcić dobry kryminał – debiutującemu Otłowskiemu się to jednak udało. Mroczny, senny klimat polskiej prowincji to świetne tło dla zagadki kryminalnej, którą rozwiązuje skrupulatna podkomisarz Iza Dereń. Reżyser nie odżegnuje się od korzystania z filmowych wzorców – świadomie nawiązuje do legendarnego filmu „Fargo” braci Coen. W „Jezioraku” nie brakuje kilku naiwnych rozwiązań fabularnych i nieprawdopodobnych splotów okoliczności, ale mimo to intryga zachowuje spójność.

C, Polskie i dobre, wikipedia, Władysław Pasikowski6. Jack Strong, reż. Władysław Pasikowski

W historię Ryszarda Kuklińskiego aż trudno uwierzyć – pułkownik Wojska Polskiego był tajnym współpracownikiem amerykańskiego wywiadu, a przekazane przez niego dokumenty miały zapobiec III wojnie światowej. „Jack Strong” zapłacił za to jednak wysoką cenę – prowadząc podwójne życie, nie uniknął kryzysu w małżeństwie i oddalił się od dzieci. Kiedy Amerykanie nie mogli zapewnić mu dłużej bezpieczeństwa, musiał uciekać do Stanów Zjednoczonych, gdzie w tajemniczych okolicznościach zginęli jego synowie. Władysław Pasikowski umiejętnie nakreślił tę historię – zaakcentował nie tylko rozterki pułkownika Kuklińskiego, lecz także jego motywacje. Odważnie zabrał głos w dyskusji na temat oceny wojskowego. Bohater czy zdrajca ojczyzny? Pasikowski na to pytanie udziela jednoznacznej odpowiedzi.

 

Gabriela Będkowska

 
Redakcja: Sandra Skopek
Redakcja językowa: Katarzyna Witkowska
Redakcja graficzna: Gabriela Będkowska

Polskie i dobre
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.