Pompeje – pogrzebane miasto

czwartek, 09.07.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

pompeje2m.wPodczas budowy rurociągu w 1592 roku we Włoszech, na miejscu zwanym Civita (od łac. civitas – miasto), znaleziono kamienną tablicę, na której można było odczytać nazwę Pompeje. Przeprowadzono pobieżne poszukiwania, w wyniku których odkryto pod ziemią ruiny starożytnego miasta. Pierwsze wykopaliska rozpoczęto w 1748 roku, jednak dopiero w 1861 roku Giussepe Fiorelli, włoski archeolog, podjął się systematycznych prac archeologicznych na tym terenie. To, co zostało odkopane, stanowi niezwykłe źródło wiedzy o starożytnym świecie.

Pogrzebane trzy miasta

Pompeje to ruiny miasta położone około 20 kilometrów od Neapolu, w środkowych Włoszech. Starożytna miejscowość nie należała do największych – jej powierzchnia wynosiła około 64 hektarów, a liczba ludności nie przekraczała 20 tysięcy. Po raz pierwszy Pompeje zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi, które miało miejsce 5 lutego 62 roku n.e. Po siedemnastu latach, 24 sierpnia 79 roku, pojawiły się kolejne wstrząsy, które były początkiem erupcji wielkiego wulkanu Wezuwiusz położonego około dziesięciu kilometrów od Pompejów. Do czasów dzisiejszych przetrwała relacja naocznego świadka, Pliniusza Młodszego, siostrzeńca dowódcy floty rzymskiej – Pliniusza Starszego. Pliniusz Młodszy opisał katastrofę w listach do Tacyta, jednego z najwybitniejszych historyków rzymskich. Zgodnie z relacją Pliniusza wybuch Wezuwiusza nastąpił około południa. Najpierw z wulkanu wydobywały się wysokie słupy ognia, a ogromna chmura zakryła słońce. Zanim się obejrzeliśmy, ogarnęła nas ciemność, nie taka jak pozbawiona blasku księżyca lub pochmurna noc, lecz taka jak w zamkniętym pomieszczeniu, kiedy zgaszą lampę. – napisał Pliniusz w liście. Następnie na Pompeje posypały się wyrzucone przez wulkan rozżarzone, ciężkie kamienie lapis lazuli oraz popiół wulkaniczny. Według opisu Pliniusza wiatr wiał z północy, dlatego popiół przysypał Pompeje i miasto Stabie, leżące na południe od wulkanu. Z wulkanu wydobywały się również trujące gazy, które powodowały duszenie się ludzi, a temperatura sięgała 600 stopni Celsjusza. Ludzie zaczęli ginąć zanim lawa zalała miasta – zabiła ich wysoka temperatura, gazy, uderzenia rozżarzonych kamieni i popiół, który wszystko przysypał.

Zniszczone zostało jeszcze jedno miasto – Herkulanum, położone na zachód od Wezuwiusza, którego nie zasypał popiół, ale zalało błoto wydobywające się z wulkanu.

Colin Wells w napisanym przez siebie Cesarstwie rzymskim podaje, że erupcja wulkanu trwała trzy dni i zginęło około dwóch tysięcy ludzi. Pompeje i Stabie zostały przysypane popiołem na wysokość średnio sześciu metrów, a błoto, które zalało Herkulanum, stwardniało, tworząc dwudziestopięciometrową skałę. Obecnie na skale wznosi się współczesne miasto Resina.

1 2

Pompeje – pogrzebane miasto
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.