Portret gwiazdy – Danuta Stenka

czwartek, 22.01.2015r.
Autor: napisał/a 1 artykułów.

Danuta Stenka 1.Z niewielkiej wsi na sam szczyt: Danuta Stenka aktorska osobowość, kochająca żona, troskliwa matka. Artystka.

Bezpieczna przystań

10 października 1961 r. na świat przyszła Danusia Stenka. Dorastała w niewielkiej kaszubskiej wsi: Jezioro, kościół, szkoła, sklep, poczta, przystanek autobusowy. Całe Gowidlino. Tak wspomina rodzinną mieścinę w rozmowie z zaprzyjaźnionym Łukaszem Maciejewskim w wywiadzie-rzece pt. Flirtując z życiem. Młodzieńcze lata to dla Danuty Stenki smak miodu, obraz pasieki prowadzonej przez jej rodziców, wakacyjne miodobranie, raczej pustawa – bo często opróżniana – drewniana skarbonka, dziecięce marzenie o spodniach z zamkiem błyskawicznym, czytanie kryminałów czy umiejętne podbieranie frykasów bez naruszenia fabrycznie zamkniętego opakowania, w którym się znajdowały. Dzieciństwo było dla Stenki bezpieczną przystanią, którą z czasem musiała opuścić.

Krok w dorosłość

Prawdziwe życie dorastająca Stenka rozpoczęła dopiero po przekroczeniu granic Gowidlina, kiedy rozpoczęła naukę w kartuskim liceum. To był wtedy dla mnie bardzo poważny krok w dorosłość [...] Czułam się, jakbym znalazła się na środku zamarzniętego jeziora – wspomina w rozmowie z Maciejewskim. Mieszkająca wówczas w koedukacyjnym akademiku skromna nastolatka, właśnie tam odkrywała uroki życia, nawiązując pierwsze przyjaźnie i przeżywając pierwsze miłości. Tam też dostała swoistą „szkołę życia”: pobudka skoro świt, poranna gimnastyka czy cisza nocna – wszystko o określonej porze. Stenkę, chociaż wybrała klasę o profilu matematyczno-fizycznym, życie pchnęło w inną stronę…

Chwała polonistce

Wciąż ta sama, nadal skromna wielbicielka kryminałów Agathy Christie – choć nigdy nie brała udziału w akademiach czy apelach – została zauważona przez swoją polonistkę, której niewątpliwie zawdzięcza wybór zawodowej ścieżki. Skąd więc myśl, by „zwyczajna, w dodatku trochę pękata” Stenka spróbowała swoich sił na scenie? Może ona [nauczycielka – przyp. aut.] – wpadła na to na lekcjach polskiego? Do każdego tematu czytaliśmy odpowiednie przykłady z literatury na głos, po kolei. Kiedyś padło na mnie [...] nie wiedziałam, co przeczytam, nie próbowałam w żaden sposób sprzedać tekstu [...] Ale ona najwyraźniej i tak coś wtedy we mnie dostrzegła. W czwartej klasie posłała mnie na konkurs recytatorski [...] okazało się, że dostałam drugą nagrodę – wspomina aktorka. To były dopiero początki. Bojaźliwa wówczas Stenka nigdy nie myślała poważnie o aktorstwie jako zawodzie, nie chciała rzucać się na tak głęboką wodę. Ale polonistka – na szczęście – nie dała za wygraną.

1 2

Portret gwiazdy – Danuta Stenka
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.