Postanowienia (nie) do spełnienia

czwartek, 08.01.2015r.
Autor: napisał/a 35 artykułów.

1024px-Feet_on_scaleJak co roku planujesz, co zmienisz w swoim życiu tuż po powrocie z zabawy sylwestrowej? Nie wiesz, czy Twoje pragnienia są „na czasie”, a może obawiasz się, że postanowienia znów spalą na panewce?

Krok w kierunku samorealizacji?

Noworoczne postanowienia są nieodłączną częścią okresu bożonarodzeniowego, który skłania do refleksji. Planując świąteczne menu i kupując gwiazdkowe prezenty, myślimy o tym, co chcielibyśmy zmienić w Nowym Roku. Socjolog, dr Tomasz Kozłowski, w wywiadzie dla gloswielkopolski.pl podkreśla, że postanowienia noworoczne są potrzebą psychiczną każdego człowieka. Istnieją trzy najważniejsze czynniki, które powodują, że ludzie czują się dobrze sami ze sobą: zdrowie, dobre kontakty z otoczeniem i właśnie poczucie kontroli. Jeśli choć jedno z nich jest niespełnione, nie czujemy się do końca szczęśliwi w życiu. Jeśli zaś je zaspokoimy, istnieje szansa, że będzie nam ze sobą samym dobrze. Cele, które wyznaczamy sobie na początku roku traktujemy poważniej, ponieważ stawiamy je sobie w przełomowej dacie. Według coacha rozwoju osobistego, Mateusza Grzesiaka, w minionym roku zostawiamy przeszłość, której nie możemy już zmienić, ale jednocześnie otwieramy nową kartę i to od nas zależy, jak pokierujemy przyszłością.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Noworoczne plany są zazwyczaj ambitne, ale nie zawsze jesteśmy w stanie je zrealizować. Dlatego zarówno w prasie, jak i w internecie możemy natknąć się na wiele artykułów, których autorzy podpowiadają, jak zacząć zmiany. Kilka przydatnych porad można znaleźć m.in. w miesięczniku Zwierciadło z 30 grudnia 2013 r. w artykule Świadome zmiany w życiu: Żeby wprowadzić w życie konstruktywne zmiany, potrzebne są pragnienie, wola i zaangażowanie. A nade wszystko świadomość tego, co chcemy zmienić i w którym kierunku. Autor tekstu przedstawia kilka kroków, dzięki którym łatwiej będzie wyeliminować destrukcyjne zachowania. Najpierw powinniśmy je wypunktować, później – zastanowić się, w jaki sposób chcemy dokonać zmiany i co jest naszym celem. Dr Tomasz Kozłowski twierdzi, że każde z postanowień można zrealizować, jeśli człowiek się przełamie. Proponuje również zastosowanie terapii behawioralnej, czyli stopniowego przyzwyczajania się do konkretnych założeń, które po pewnym czasie staną się nawykiem. Jeśli robimy pewne rzeczy i sprawiają nam one przyjemność, czy będzie to jedzenie, czy seks, czy oglądanie fajnego filmu albo czytanie wciągającej książki, w naszym mózgu wydzielają się neuroprzekaźniki, które powodują, że chcemy te czynności wciąż powtarzać na nowo – mówi socjolog.

Mission impossible?

Pozytywne myślenie, motywacja, przestrzeganie wyznaczonych reguł i przetrwanie trudnych początków to recepta na spełnienie noworocznych marzeń. Badania uczonych z University of Scranton, które omówił Mateusz Grzesiak w serwisie naTemat, wykazują, że wypracowanie takiej postawy jest dla wielu nieosiągalne. Udaje się to tylko 8 proc. społeczeństwa. Dlatego, aby oszczędzić sobie zawodu i zadręczania wyrzutami sumienia, że coś się nie udało, można zastanowić się, jak efektywnie zacząć zmianę.

1 2

Postanowienia (nie) do spełnienia
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.