Potteromania. Choroba czy pasja?

czwartek, 26.03.2015r.
Autor: napisał/a 6 artykułów.

potteromania2n.tSeria książek autorki Joanne Rowling zdobyła zwolenników na całym świecie i na stałe wpisała się w kanon współczesnej literatury młodzieżowej. Zyskując nazwę „potteromanów”, fani serii nie tylko czytają książki czy oglądają filmy, uczestniczą także w inspirowanych powieścią zabawach. Skąd tak duże zainteresowanie tematem wśród młodych (i nie tylko!) i jakie były początki „potteromanii”? Co stanowi o tym, że zjawisko to, na pierwszy rzut oka całkowicie nieszkodliwe, ma tak wielu przeciwników?

Narodziny Harry’ego Pottera

Z napisanej przez Seana Smitha biografii autorki  wynika, że idea Harrego pojawiła się u Joanne Rowling, kiedy ta podróżowała z Londynu do Manchesteru, a jej pociąg spóźnił się o cztery godziny. Kiedy siedziała w poczekalni dworcowej i patrzyła przez okno, nie wiedzieć czemu w jej wyobraźni pojawiła się nagle postać chłopaka-czarodzieja z charakterystyczną blizną na czole. Niestety Rowling nie miała ze sobą notatnika ani niczego do pisania, więc aż do samego przyjazdu podtrzymywała w myślach obraz chłopca. Niezwłocznie po powrocie do domu zaczęła pisać powieść, aby wizja nie uleciała.

Pisarka wspomina dzień, kiedy obrabowano jej mieszkanie – skradzione zostały wszystkie cenne rzeczy oprócz pudełka, w którym zachowały się kartki z zapisanymi początkami, jak się później okazało, bestsellera. Wkrótce po tym wydarzeniu Rowling przeprowadziła się do malutkiego mieszkania na przedmieściach, gdzie już nic nie przeszkadzało jej w spokojnym pisaniu. Tego samego roku umarła jej matka, co znalazło swoje odzwierciedlenie w książce: autorka stworzyła dokładną historię o życiu i śmierci rodziców Harry’ego.

Rowling skończyła pisać powieść w 1995 roku; wtedy także początkująca wówczas pisarka wysłała tekst do wszystkich możliwych redakcji, lecz dobre nowiny nie przyszły znikąd. Dopiero po upływie około roku Barry Cunningham, obecnie redaktor i główny manager „The Chicken House” – małego wydawnictwa książek dla dzieci – a w czasie publikacji pierwszej książki o Harrym Potrze pracownik wydawnictwa „Penguin Books”, zgodził się na wydanie powieści.Książka została opublikowana pod tytułem „Harry Potter i Kamień filozoficzny” w 1997 roku. Co było potem – wszyscy wiedzą.

„Potteromania”

Po powstaniu książki i filmu na Uniwersytecie Adelaidy w Australii wprowadzony został kurs „Czarów i szamanizmu”. Władze uczelni motywowały swą decyzję tym, że po przeczytaniu książek i oglądaniu filmów o Harrym Potterze w studentach obudziło się zainteresowanie zjawiskami nadprzyrodzonymi. W marcu 2015 media poinformowały, że fani Harry’ego Pottera chcą kupić własny zamek w Polsce (według portalu „The Telegraph”) i potrzebują na to ponad 18 tys. dolarów.

1 2

Potteromania. Choroba czy pasja?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.