Powstanie warszawskie w kulturze

czwartek, 09.10.2014r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

powstanie2Powstanie skierowane przeciwko Niemcom wybuchło dokładnie 1.08.1944 roku i trwało 63 dni. Pochłonęło tysiące ofiar, a stolica Polski została doszczętnie zniszczona. Do 1955 roku propaganda komunistyczna ukazywała przywódców buntu w bardzo niekorzystnym świetle. Powstanie warszawskie zostało praktycznie wymazane z historii. Dopiero później rozpoczął się powolny proces przywrócenia pamięci o powstaniu i nadawania wydarzeniu nowych znaczeń.

Literatura podstawowym nośnikiem pamięci

Ważną instytucją, nie pozwalającą zapomnieć o wydarzeniu sprzed lat jest szkoła. Poza lekcjami historii znaczącą rolę odgrywają obowiązkowe lektury. Do najbardziej znanych utworów zaliczają się „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamieńskiego oraz „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. O ile jeszcze „Kamienie na szaniec” to książka niesprawiająca wielu problemów w czytaniu, to dzieło Białoszewskiego studiuje się zdecydowanie trudniej. Lektura jest pozbawioną patosu relacją, której autentyczność może niejednokrotnie zaszokować czytelnika.

Powstanie warszawskie jako motyw dominujący występuje w bardzo wielu książkach. Poszczególni autorzy skupiają się na różnych aspektach takich jak np. geneza czy miłość w czasie powstania. Polski historyk Szymon Nowak sięgnął po coś zupełnie innego i stworzył swoją wersję przeszłości w utworze „Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego”. Twórca opisuje, co wydarzyłoby się, gdyby na przykład pomoc od Rosjan nadeszła wcześniej lub jeśli do powstania w ogóle by nie doszło. To idealna propozycja dla fanów historii alternatywnej. Natomiast do ostatnich nowości należy książka polskiej dziennikarki Anny Herbich „Dziewczyny z powstania”. Autorka, której babcia przeżyła powstanie, przedstawia wydarzenia z perspektywy tytułowych dziewczyn. Herbich prezentuje miłosne rozterki i narodowe dylematy młodych kobiet. Kolejnym bestsellerem jest dzieło byłych dziennikarzy Radia Zet Emila Marata i Michała Wójcika pod tytułem „Made in Poland”. Książka ma postać rozmowy między autorami a Stanisławem Lakiernikiem, który brał udział w powstaniu i nie kryje krytycznego stosunku do wydarzenia.

Motyw powstania gwarancją sukcesu na wielkim ekranie?

Można powiedzieć, że w ciągu ostatnich lat filmy historyczne najczęściej poruszają tematykę powstania warszawskiego. Produkcje są tworzone w niewielkich odstępach czasowych, a każda z nich jest dużym wydarzeniem. Jeszcze niedawno fani polskiej kinematografii z niecierpliwością oczekiwali na film stworzony z samych materiałów dokumentalnych, czyli „Powstanie warszawskie”. To pierwszy na świecie dramat non-fiction. Dzisiaj prawdopodobnie największym przebojem jest dzieło Jana Komasy (będącego notabene pomysłodawcą wcześniej wymienionego tytułu), „Miasto 44”, którego polska premiera (19.09.2014) była również bardzo wyczekiwana. Zapewne za jakiś czas powstanie kolejny film, przedstawiający walkę narodowowyzwoleńczą z jeszcze innej perspektywy. Każda taka produkcja wzbogaca wiedzę Polaków i sprawia, że pamięć o powstaniu nie zanika. Kino to dziedzina sztuki, która prawdopodobnie najbardziej trafia do młodych ludzi.

1 2

Powstanie warszawskie w kulturze
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.