Pożegnanie ze sztuką

czwartek, 09.07.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

fotografia1m.wFotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości – to słowa Henri’ego Cartier-Bressona, jednego z najwybitniejszych fotoreporterów na świecie, które w bardzo trafny sposób opisują proces „malowania światłem”. XXI wiek to czas wynalazków i nowinek technicznych, które ułatwiają ludziom wykonywanie codziennych czynności. Nasuwa się pytanie, czy w dobie internetu i aparatów, w które wyposażone są praktycznie wszystkie telefony komórkowe, fotografię można nadal nazywać dziedziną sztuki?

Skomplikowane początki

Określenie konkretnej daty, od której można by mówić o początku fotografii, jest niemożliwe. Pewne jest jednak to, że ludzi od zawsze ciekawiła możliwość uwieczniania otaczającej ich rzeczywistości. Siostra Wendy Beckett w swoim albumie „Historia malarstwa. Wędrówki po historii sztuki Zachodu” zauważa, że kolebką wielkich dzieł malarskich są naskalne malunki i freski. Natomiast za pierwowzór aparatu fotograficznego można uznać dość prymitywną w budowie camera obscura. Jest to urządzenie składające się ze światłoszczelnej skrzynki, która na jednej ściance posiada milimetrowy otwór, a na przeciwległej zamontowaną matową szybę lub kalkę techniczną. Wpadające przez otwór światło tworzy na kalce odwrócony obraz. Camera obscura została wynaleziona najprawdopodobniej już w starożytności. Była stosowana do obserwacji zaćmień Słońca oraz, w późniejszych epokach, służyła jako narzędzie pomocne do przedstawiania trójwymiarowej rzeczywistości na płótnie malarskim.

Prawdziwymi pionierami fotografii można nazwać Josepha Nicéphore’a Niépce’a oraz Louisa Jacques’a Daguerre’a. W 1826 roku wykonali oni bowiem pierwsze zdjęcie, nazwane „Point de vue du Gras”, przedstawiające po prostu widok z okna domu Niépce’a. Trzeba wspomnieć o tym, że ta fotografia była oczywiście czarno-biała, a wywołana została dzięki światłoczułym związkom chemicznym.

W ciągu kolejnych lat sztuka fotografii została udoskonalona, wykorzystywano coraz bardziej zaawansowane techniki, które sprawiały, że można było uwiecznić dokładniejsze obrazy. Otrzymywano nie tylko czarno-białe zdjęcia, ale też kolorowe. Odkąd powstały aparaty cyfrowe, istnieje możliwość zapisywania fotografii bezpośrednio w formie plików na komputerze.

W dzisiejszych czasach większość osób ma swój aparat fotograficzny, choćby ten zamontowany w smartfonie. Dodatkowo sklepy ze sprzętem RTV posiadają pełny asortyment lustrzanek w przystępnych cenach. Teraz każdy może być fotografem i w tym, paradoksalnie, tkwi problem.

1 2

Pożegnanie ze sztuką
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.