Praca marzeń a rzeczywistość

piątek, 15.05.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

praca1n.t-01Okres pomaturalny, jak i czas studiów, młodzi ludzie poświęcają często na znalezienie pracy dorywczej. Trudno jednoznacznie stwierdzić, z czego to wynika, ponieważ studenci i licealiści często mają ku temu różne powody. Jednak najczęstszym czynnikiem, który przekonuje młode osoby do znalezienia zajęcia, jest chęć zarobienia własnych pieniędzy, których im brakuje.

Jednym z marzeń młodego człowieka, który dopiero co wkracza w dorosłość, może być znalezienie takiej pracy, do której będzie chciał codziennie chodzić. Oczywiście, najpierw należy zacząć od podstaw, czyli dokładnej analizy swoich zainteresowań, umiejętności, a dopiero później przejść do zbierania doświadczenia, jakichś praktyk pozwalających po studiach pracować w wymarzonym zawodzie.

Badania firmy Deloitte (firmy skupiającej się na doradztwie na tle gospodarczym, ekonomicznym, należącej do brytyjskiej spółki Deloitte Touche Tohmatsu Limited) wykazują, że znalezienie wymarzonej pracy w obrębie nieustannie zmieniającej się gospodarki polskiej jest bardzo trudne. Biorąc pod uwagę dane Głównego Urzędu Statystycznego (w skrócie GUS) dotyczące bezrobocia, przygotowanie młodych osób do rozpoczęcia pracy stałej, której oczekują, jest z roku na rok bardziej uciążliwe. Wynika to również z przeświadczenia pracodawców, iż studenci oraz absolwenci nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Ale czy rzeczywiście chodzi tylko o ich wykształcenie?

Dzięki reformom szkolnictwa w Polsce, licealiści oraz studenci mają coraz większą wiedzę, która ściśle wiąże się z wybranym przez nich zawodem. Okazuje się więc, że wykształcenie u przyszłych pracodawców stoi dopiero na dalszej pozycji w ocenie kandydata. A zatem najważniejsze jest doświadczenie oraz zaangażowanie.

W badaniach Deloitte można również znaleźć informację, iż przyszli kandydaci do pracy dzielą się na dwie grupy: nastawionych oraz unikających. Ci pierwsi doskonale zdają sobie sprawę, jaki zawód chcieliby wykonywać w przyszłości, często wiążą z tym określone plany dalszego rozwoju, poszukują praktyk, staży – innymi słowy, praca musi być dla nich interesująca i wymagająca. Natomiast druga grupa skupia się raczej na szukaniu wymówek oraz jednego zajęcia, które nie przyniesie niczego innego poza zarobkami. Jak łatwo można wywnioskować pracodawca poszukuje osoby zaangażowanej, więc wybierze raczej kandydatów nastawionych na rozwój, nieustannie pracujących, walczących o wyższe stanowiska.

1 2

Praca marzeń a rzeczywistość
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.