Pradzieje religii czyli dlaczego człowiek zaczął wierzyć

czwartek, 05.03.2015r.
Autor: napisał/a 43 artykułów.
Tagi: |

pradziejereligii1Religia i wiara w siły nadprzyrodzone istnieją od samego początku ludzkości. Przez tysiąclecia zmieniały się jedynie formy religijne czy też ilość bóstw, jednakże sama potrzeba wiary zawsze była na podobnie wysokim poziomie. Co takiego sprawiło, że człowiek poczuł chęć lub konieczność zbliżenia się do nieokreślonej, niewidocznej siły skrywającej się gdzieś poza czasem i przestrzenią? Wiara jest jedną z tych rzeczy, które oddzielają człowieka od zwierząt, jednak jakie są tego źródła?

W imię ognia, słońca i płodności

Pierwsze kulty religijne wyglądały inaczej niż obecne systemy wiary. Nie opierały się na wierze w jednego lub więcej bogów, nieznani byli także prorocy czy cudowne objawienia. Jednakże życie codzienne ludów pierwotnych prowokowało do pewnych zachowań mających znamiona pierwszych religii. Interesujące podejście do jej pradziejów prezentował Bronisław Malinowski, polski badacz, antropolog i etnograf. Zauważa on, że u podstawy wierzeń pierwotnych leży bardzo niejasne (…) pojęcie jakiejś siły tajemniczej i mistycznej. Świat otaczający ludzi pierwotnych pełen był tajemnic oraz niesamowitych zjawisk, które proste, ludzkie umysły starały się zrozumieć w możliwie najlepszy sposób.

Jednym z przykładów pierwotnych praktyk religijnych jest kult ognia. Nauczenie się przez człowieka jak wykorzystywać ogień sprawiło, że żywioł ten stał się niemal święty, w dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia. Niezwykłe łatwo było utracić drogocenny płomień, który dawał ciepło, zmienił jakość żywienia, a także służył jako broń. Oprócz tego ogień był dla człowieka pierwotnego czymś więcej. Był ziemskim odpowiednikiem słońca, z którym to wiążą się obecne w większości prehistorycznych religii kulty solarne.

Zarówno kult ognia, jak i słońca nieodmiennie związane są z poczuciem bezpieczeństwa. Słońce pozwala na aktywne życie, daje szansę przetrwania oraz rozwoju. Życiodajna gwiazda fascynowała ludzi przez tysiące lat, a jej obserwacje pozwalały na coraz bardziej rozsądne gospodarowanie czasem. Jednakże aby obserwacje miały sens, ludzie z czasem zaczęli dostrzegać także inne ciała niebieskie, w tym ułożenie gwiazd i Księżyca, z którymi wiązały się kulty astralne i lunarne.

1 2

Pradzieje religii czyli dlaczego człowiek zaczął wierzyć
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.