Jak sobie radzić z publicznymi prezentacjami?

czwartek, 24.04.2014r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

3Każdy z nas w mniejszym lub w większym stopniu jest „narażony” na publiczne wystąpienia. Jedni z nas radzą sobie z nimi wyśmienicie i czują się jak ryba w wodzie, kiedy mają przemawiać przed większym gronem. Inni odczuwają paniczny strach na samo słowo „prezentacja” i starają się unikać wszelkich wystąpień jak ognia. Jednak ani w pracy zawodowej, ani podczas studiów nie uda nam się ich całkowicie wyeliminować z naszego życia. Istnieje jednak kilka prostych rad, których zastosowanie pozwoli każdemu dobrze wypaść.

Utrzymuj kontakt wzrokowy z publicznością

Osoba prowadząca powinna przez cały czas utrzymywać kontakt wzrokowy z audytorium. Należy spoglądać w różne strony sali. Taką postawą pokazujemy, że zwracamy się do wszystkich obecnych. Z kolei spoglądanie wciąż na tę samą osobę może ją zaniepokoić i spowodować, iż inni uczestnicy poczują się zignorowani. Jeśli boimy się, że nie uda nam się utrzymywać kontaktu wzrokowego z poszczególnymi osobami, możemy spoglądać ponad audytorium tak, jakbyśmy starali się spojrzeć na koniec pomieszczenia. Patrzenie się w sufit lub w podłogę, uciekanie wzrokiem zostanie odebrane jako oznaka słabości i, być może, braku zainteresowania z naszej strony. Jeśli prowadzący wygląda, jakby nie obchodził go temat prezentacji, to czy słuchacze powinni wykazać zainteresowanie ?

Poznaj swoją publiczność

Przed wystąpieniem prowadzący powinien dowiedzieć się, przed kim będzie przemawiać. Należy dostosować słownictwo oraz przytaczane przykłady do wieku, wykształcenia, wyznania, zainteresowań czy kultury odbiorców. Jeśli wykład miałby dotyczyć fizyki kwantowej, a audytorium nie miałoby podstawowej wiedzy z tego zakresu, to nie należałoby operować zbyt trudną terminologią, gdyż publiczność po kilku minutach słuchania niezrozumiałych treści, przestałaby się koncentrować i zaczęłaby się nudzić.

Dopracuj prezentację

Obecnie przygotowanie wystąpienia nie opiera się tylko na zreferowaniu tekstu. Nowoczesna technika umożliwia wizualne zademonstrowanie treści. Korzystając z odpowiednich programów można przygotować prezentacje multimedialne, które przyciągną uwagę widowni. Jednak strona wizualna to nie wszystko. Musimy być obeznani w przedstawianym temacie. Powinniśmy sprawdzić, ile czasu zajmuje nam wystąpienie, by wiedzieć, czy uda nam się zmieścić w wyznaczonym czasie. Należy także przygotować żarty, dygresje, przykłady i przerywniki. Słuchacze nie będą w stanie przez cały czas skupić swojej uwag na tym, co mówimy. Ich koncentracja spadnie i na nowo będziemy musieli ich zainteresować.

1 2

Jak sobie radzić z publicznymi prezentacjami?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.