Problemy

czwartek, 02.01.2014r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

aaaNasze problemy – a może tak naprawdę nie jesteś sam?

Psycholodzy od dawna zastanawiają się nad tym, co sprawia, że jedne osoby lubimy bardziej, a drugie mniej. Preferujemy tych, z którymi łączą nas miłe wspomnienia, jak i tych, którzy dostarczają nam pozytywnych emocji i wrażeń. Przede wszystkim cenimy ludzi uśmiechniętych, życzliwych i szczęśliwych, ale czy tak łatwo udawać, że wszystko jest w porządku, kiedy rzeczywistość jest inna? Czy wszyscy rozumieją, że i młodzież nie ma łatwo? Przecież my też mamy swoje problemy, a przybrana maska uśmiechniętej osoby może w końcu spaść!

Wczoraj i dziś

Nie ukrywajmy – problemy były, są i i będą. Problemem potocznie nazywa się sytuację trudną, z której należy znaleźć drogę wyjścia bądź poważną sprawę, która wymaga przemyślenia i zdecydowania się na jakieś jej rozstrzygnięcie. W psychologii za jedno z najbardziej problematycznych okresów życia uznaje się dorastanie. W dzisiejszych czasach młodzież ma na wyciągnięcie ręki wszystkie dobrodziejstwa XXIw. Używanie elektroniki, o której dawni młodzi ludzie mogli tylko pomarzyć oglądając Jamesa Bonda, jest teraz codziennością. Aż 77 proc. populacji Polski posiada dostęp do Internetu – pokazują najnowsze dane Consumer Barometer with Google. Użytkowników smartfonów również ciągle przybywa. W naszym kraju liczba ta wynosi ok. 7mln – donosi Solcial Press. W sieci bardzo łatwo znaleźć masę próśb o odpowiedzi na pytania dotyczące problemów. Tak wygląda współczesność: Dziś napisałam do niego dużo razy „Kocham Cię”. A on na to, żebym mu nie spamowała. Co mam robić? Jak się do niego nie odzywam, to on nic sobie z tego nie robi – pisze do ekspertów użytkowniczka szkola.wp.pl. Kiedyś za problem nie uznawaliśmy rozmów przez komunikatory internetowe, telefony komórkowe czy fora społecznościowe, a jakże ekscytujące było w młodym wieku czekanie na telefon od chłopaka, któremu wcale nie tak łatwo było zadzwonić z telefonu stacjonarnego bez nasłuchiwania przez rodziców.

7a446aa12a9dee59e8f6610c9aa5c21eW czym tkwi problem?

Problem można zrobić ze wszystkiego, ale co najczęściej dotyka współczesną młodzież? Co stanowi tzw. TRUDNĄ sytuację? Ponad 40 proc. dzieci i młodzieży ma kłopoty psychiczne z emocjami, zachowaniem i funkcjonowaniem społecznym – informuje prof. Jacek Bomba, psychiatra z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Presja społeczna propaguje kult idealności w prezencji zewnętrznej, a często powodem wielu problemów jest m.in. brak samoakceptacji. Zgodnie z doniesieniami lekarzy i socjologów, problem bulimii i anoreksji dotyka coraz młodszą część naszego społeczeństwa. Zdaniem prof. Bomby: zaburzenia emocjonalne w dzieciństwie i okresie dojrzewania mogą w przyszłości prowadzić do również innych poważnych zaburzeń – objawiających się m.in. zażywaniem substancji psychoaktywnych – narkotyków, alkoholu czy tytoniu.

1 2

Problemy
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.