Programy wymian studenckich

czwartek, 09.07.2015r.
Autor: napisał/a 5 artykułów.

wymiana2m.wStudia to czas przeznaczony nie tylko na czytanie tuzinów książek i zaliczanie egzaminów. Podczas kilkuletniej nauki na uniwersytetach czy w szkołach wyższych można zdobyć wiele ciekawych doświadczeń i przeżyć niezapomniane chwile dzięki wymianom studenckim. Nauka języków obcych, poznawanie nowych ludzi i kultury innych krajów to tylko niektóre zalety uczestnictwa w programach wymiany kierowanych do studentów. Wystarczy zainteresować się tym, co ma do zaoferowania konkretna uczelnia.

W ostatnich latach wśród studentów coraz popularniejsze stają się programy przeznaczone dla młodych ludzi, takie jak Erasmus, MOST czy Camp America. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki udziałowi w wymienionych wyżej programach można zdobyć bezcenne doświadczenie. Nauka na prestiżowych uczelniach, poznawanie kultury oraz nowych języków, łączenie studiowania i pracy zawodowej w odległym kraju – to tylko kilka korzyści, które płyną z zainteresowania się ofertą, którą proponują szkoły wyższe.

Erasmus

Jednym z najbardziej popularnych i cieszących się zainteresowaniem wśród studentów programem jest Erasmus. Jest to przedsięwzięcie, które ma na celu rozwijanie współpracy między państwami i uczelniami poprzez organizowanie wymiany studenckiej. Student może wyjechać do innego państwa, aby studiować lub odbywać praktykę zawodową (przez okres od trzech do dwunastu miesięcy). Jak podaje oficjalna strona internetowa programu (www.erasmus.org.pl), obecnie w ramach projektu współpracuje ze sobą aż 28 państw Unii Europejskiej, a ponadto Norwegia, Szwajcaria, Islandia i Liechtenstein. Krajem kandydującym jest Turcja.

Aby wziąć udział w wymianie, należy złożyć na uczelni odpowiednie dokumenty oraz przejść pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną. Nie bez znaczenia na zaakceptowanie kandydatury ma wpływ znajomość języka obcego, w jakim będą prowadzone zajęcia na zagranicznej uczelni oraz wyniki w nauce. Czasem zdarza się, że szkoła wyższa oferuje kursy językowe tym studentom, którzy chcieliby wyjechać, lecz nie opanowali języka w odpowiednim stopniu.

O tym, że Erasmus zdobywa coraz większą popularność, mówią statystyki. Liczba uczelni objętych programem w roku akademickim 1998/1999 wynosiła zaledwie 46, a w roku 2012/2013 aż 324. Liczba polskich studentów, którzy skorzystali z wymiany przez wszystkie lata wynosi prawie 140 tysięcy, natomiast do naszego kraju przyjechało w tym czasie ponad 56 tysięcy obcokrajowców.

1 2

Programy wymian studenckich
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.