Przełomowe drukowanie przestrzenne

czwartek, 05.06.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

drukarka2Drukarki 3D stają się coraz bardziej przystępne. Obecnie są wykorzystywane nie tylko do produkcji prototypów maszyn i części do urządzeń, ale także w medycynie. Coraz częściej można usłyszeć o próbach drukowania tkanek, części ciała i organów wewnętrznych.

Twórcy

Pierwszą technikę drukowania przestrzennego stworzył w 1984 r. i opatentował w 1986 r. Charles Hull, wynalazca stereolitografii. W tym samym czasie założył on firmę 3D Systems i rozpoczął sprzedaż drukarek nowej technologii. Hull opracował także nowy format pliku: STL, który do tej pory jest używany do przekazywania danych projektu z komputera do drukarki.

W 1988 r. Scott Crump, współzałożyciel firmy Stratasys produkującej drukarki 3D, wynalazł metodę drukowania FDM, czyli osadzania topionego materiału. Tworzywo sztuczne przeciska się przez ogrzaną do jego temperatury topnienia dyszę, kontrolującą przepływ materiału. Dysza ta jest przemieszczana za pomocą programu CAD – cyfrowego modelowania geometrycznego, które opracowuje zapis konstrukcji obiektu technicznego – i warstwami tworzy pożądany przedmiot. Dokładniejszą techniką tworzenia, wykorzystywaną w przemyśle, jest Selective Laser Sintering. Polega ona na kładzeniu maszynowo kolejnych cienkich warstw materiału i utwardzaniu ich za pomocą lasera.

Dr Adrian Bowyer, matematyk z Uniwersytetu w Bath, zbudował w 2006 roku pierwszy prototyp drukarki 3D do użytku domowego używającej technologii FDM. Zainicjował on program RepRap, którego celem jest wyprodukowanie tanich drukarek 3D, z których każdy mógłby korzystać i modyfikować je do własnych celów.

Osobiste drukarki 3D

Coraz więcej jest prototypów drukarek przestrzennych do użytku domowego. Twórcy na różne sposoby zachęcają do kupna swoich produktów. Choć na domowym urządzeniu tego typu nie wykonamy nawet sprawnej szczoteczki do zębów, to możemy ją wykorzystać do tworzenia spersonalizowanych przedmiotów, np. naczyń lub sztucznej biżuterii.

W amerykańskim serwisie Kickstarter – stronie internetowej, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy na sfinansowanie różnorodnych projektów, hitem stała się drukarka Micro. W ciągu trzech dni pomysłodawcy zebrali dwa miliony dolarów, mimo że pierwotnym celem kampanii było uzyskanie 50 tysięcy dolarów. Produkt ma być dostępny na rynku w marcu 2015 roku i kosztować 299 dolarów. Twórcy urządzenia przekonują, że będzie gotowe do działania tuż po wyjęciu z pudełka i tak intuicyjne w obsłudze, że poradzi sobie z nim sobie przeciętny człowiek. Po podłączeniu do komputera wystarczy skorzystać z gotowych modeli lub stworzyć własny, a następnie wydrukować go za pomocą żyłek z tworzyw sztucznych, które już teraz są dostępne na rynku.

1 2

Przełomowe drukowanie przestrzenne
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.