Przepis na dobre życie studenckie

czwartek, 23.01.2014r.
Autor: napisał/a 6 artykułów.

aaaaTrudno sobie wyobrazić życie studenckie bez rozrywek kulturalnych i imprez towarzyskich w czasie wolnym. W dodatku obecnie studiowanie łączy się często z pracą lub jej ciągłym poszukiwaniem – niekoniecznie pracą w zawodzie, w którym się kształcimy. Jednocześnie poświęcamy siły bezpośrednio na zgłębianie wiedzy i poszerzanie swoich kompetencji praktycznych. Umiejętność połączenia powyższych elementów mogłaby być przepisem na „idealnego studenta”, lecz nie zawsze sprzyjają temu zasoby czasu i pieniędzy, jakimi dysponuje młodzież studencka.

Dla tych, którzy już w chwili rozpoczęcia studiów stawiają na dalszą karierę akademicką, dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie się w koła naukowe, zwłaszcza że są one w ofercie każdej z polskich uczelni. Jakie możliwości otwierają się przed młodzieżą dzięki członkostwu w takiej organizacji i dlaczego warto tam działać? Może akurat taki tryb życia studenckiego będzie w przyszłości najlepszym wspomnieniem z młodości?

Koła naukowe są powszechne na całym świecie od wielu lat. W Polsce najstarszym i jednym z największych jest Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, które powstało w Krakowie w 1851 r. Obecnie struktura organizacyjna koła składa się z 29 sekcji tematycznych, które zrzeszają około 1200 członków – studentów Wydziału Prawa i Administracji UJ. O zaletach i korzyściach uczestnictwa w życiu koła opowiada prezes Towarzystwa Joanna Belowska: Wspieramy działalność naukową i wydawniczą naszych studentów – wydajemy Internetowy Przegląd Prawniczy i finansujemy wiele publikacji (najwybitniejsi mają szansę uzyskać środki na sfinansowanie wydania książki – przyp. aut.). Przy tym trudno określić najważniejsze osiągnięcia naukowe koła, ponieważ w ciągu roku są ich dziesiątki. Każda konferencja, dzięki której studenci uczą się formułować myśli, argumenty, wypowiedzi i dzięki której poszerzają swoją wiedzę w tym temacie, jest ważna.

Jednym z nowych projektów koła TBSP UJ jest cykl spotkań pod nazwą „Przy kawie nie tylko o prawie”, na których goszczą zaproszeni znani profesorowie z całego kraju. Spotkania te wymykają się sztywnym wymogom i relacjom między profesorami a studentami panującymi na oficjalnych wykładach, gdyż można po prostu podyskutować na różne tematy z kadrą akademicką bez sztywnych zasad etykiety. Otóż obok standardowych zajęć w sekcjach koła znajdzie się zawsze czas na nieformalną integrację.

1 2

Przepis na dobre życie studenckie
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.