Przygarnij mnie!

czwartek, 06.08.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

pies1c.mKiedy nadchodzi etap w życiu, w którym podejmuje się decyzje o przyjęciu nowego członka rodziny, warto przeanalizować parę najważniejszych kwestii. Czy aby na pewno aktualny tryb życia pozwala na pewne zmiany? Czy stan portfela jest gotowy na niespodziewane wydatki? Czy mieszkanie jest wystarczająco przestronne? Jeżeli na te i tym podobne pytania odpowiedź brzmi twierdząco, to dobry moment, aby przygarnąć psa lub innego zwierzaka ze schroniska.

Jak działa schronisko?

Domy dla bezdomnych zwierząt są utrzymywane z funduszy gmin, datków pieniężnych od osób prywatnych oraz instytucji charytatywnych. Miejsca te zapewniają porzuconym zwierzakom podstawową opiekę – pokarm, schronienie, kontrolę weterynaryjną oraz pomoc w znalezieniu nowych opiekunów. Pracownicy starają się również uzyskiwać dodatkową pomoc finansową poprzez promowanie placówki. Ciekawą opcją jest forma wolontariatu. Każdy, kto ukończył 18 lat, może przyjść i wspomóc personel schroniska. Spacery, pielęgnacja i odrobina miłości dla zwierzęcia mogą sprawić, że ich życie nabierze kolorów, stanie się lepsze i pełne nadziei na nowy dom.

Adopcja czy kupno?

Kiedy wszystko jest już gotowe – mieszkanie, zabawki, posłanie i oczywiście mieszkańcy, którzy są przygotowani na nowego towarzysza, pojawia się najważniejsze pytanie: adopcja czy kupno? Jeżeli właścicielowi nie zależy na rasowym psie z rodowodem, warto rozważyć opcję adopcji, ponieważ wiele porzuconych zwierząt czeka na nowy dom, a miejsc w schronisku stale brakuje.

Takie przedsięwzięcia są wspierane oraz promowane przez gwiazdy telewizyjne. Aktualnie dużą popularnością cieszy się program telewizyjny „Przygarnij mnie”, w którym celebryci tacy jak Agnieszka Włodarczyk, Rafał Mroczek, Marcelina Zawadzka czy chociażby Leszek Stanek, opiekują się psami adoptowanymi ze schroniska. Co tydzień na torze agility bawią się wspólnie ze swoimi psami, przygarniętymi na stałe ze schroniska, aby zwycięzca odcinka mógł przekazać zapas karmy wybranemu przez siebie schronisku.

pies2c.mZasady adopcji

Jeżeli zapadła decyzja o adopcji, to przyszedł czas na znalezienie właściwego psa. W tym celu należy udać się do schroniska i porozmawiać z personelem. Jeżeli któryś z nich szczególnie kogoś urzekł, potencjalny nowy właściciel może dowiedzieć się wszystkiego na jego temat oraz najważniejszych rzeczy odnośnie do karmienia i pielęgnacji. Jeśli przyszły właściciel chciałby poznać charakter i zachowanie psa w codziennych sytuacjach, to może przychodzić nawet codziennie, aby wyprowadzać danego futrzaka do momentu, w którym będzie przekonany do niego w 100 proc. Kiedy już zapadnie ostateczna decyzja, należy zapoznać się z otrzymanymi dokumentami. Ich podpisanie wiąże się ze zobowiązaniem do dobrego traktowania zwierzęcia, zaspokajania wszelkich jego podstawowych potrzeb, udzielania pomocy lekarskiej i regularnych szczepień oraz wykastrowania psa. Wszystkie informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych danych schronisk. Warto pomagać swoim mniejszym przyjaciołom, ponieważ w zamian za to oni chętnie podarują nam mnóstwo bezgranicznej miłości.

 

Dagmara Gradolewska

 
Redakcja: Sandra Skopek
Redakcja językowa: Adam Śliwiński, Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Claudia Moszynski

Przygarnij mnie!
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.