Przyjaciółka Anoreksja

czwartek, 18.12.2014r.
Autor: napisał/a 35 artykułów.

anoreksja1m.wDla wielu nastolatków jest inspiracją, niedoścignionym wzorem, często staje się także stylem życia. Jej wierni wyznawcy powtarzają bez przerwy główne postanowienia dekalogu, po czym odejmują z talerza kolejny liść sałaty. A to wszystko dla anoreksji – przyjaciółki zagubionych nastolatków.

Między odchudzaniem a anoreksją

W dobie promowania wychudzonych modelek dążenie do smukłej sylwetki chyba nikogo już nie dziwi. Szał na odchudzanie opanował wszystkich, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, którzy przez długie miesiące odmawiają sobie słodkości, a do tego jeszcze trenują na siłowni. Zazwyczaj ta „katorga” podyktowana jest troską o własne zdrowie lub chęcią lepszego wyglądu. W trakcie trwania diety często zamienia się ona w zdrowy nawyk lub zostaje porzucona po osiągnięciu wymarzonych efektów. Jednak czasem, mimo spadku wagi, ta wymarzona sylwetka nie nadchodzi, a zdrowa dieta zamienia się w obsesję. Jak odróżnić odchudzanie od anoreksji, podpowiadają autorzy artykułu na stronie Anorektyk.pl. Jedyną wartością dla anorektyka jest wygląd, a postępy w odchudzaniu są ważniejsze niż zdrowie. Dla dbających o linię odchudzanie jest tylko jednym z wielu elementów życia, który ma wpłynąć na polepszenie zdrowia. Na początku granica między dietą a zaburzeniem jest niezauważalna.

Fachowa nazwa anoreksji to jadłowstręt psychiczny. Charakteryzuje się ciągłym niezadowoleniem ze swojego wyglądu oraz walką o zmniejszenie wagi. Dietetyk Aneta Kościołek z portalu Abczdrowie.pl podkreśla, że: dieta anorektyczek staje się coraz bardziej restrykcyjna. Często pozostają w niej jedynie warzywa, owoce. Każdy posiłek jest skrupulatnie odmierzony, a zawartość kaloryczna uprzednio sprawdzona. Aby zwiększyć efektywność diety, osoba chora dodatkowo stosuje intensywne ćwiczenia fizyczne. Z czasem ma coraz mniej sił, ale nadal żyje w przeświadczeniu, że jest zdrowa i silna. Zaburzenie ma podłoże psychopatologiczne, polegające na obawie przed tyciem, zmianą kształtu ciała.

W rozpoznaniu anoreksji są pomocne wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, które za najważniejsze uznaje spadek wskaźnika masy ciała BMI poniżej 17,5, niską samoocenę, zatrzymanie miesiączkowania u kobiet oraz paniczny lęk przed przybraniem na wadze.

1 2

Przyjaciółka Anoreksja
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.