Przyjmowanie krytyki – jak się tego nauczyć

czwartek, 05.11.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

krytyka1m.wWedług słownika języka polskiego krytyka to negatywna bądź surowa ocena kogoś lub czegoś. Trudno jest się z tym nie zgodzić. Złe komentarze są odbierane przez ludzi niechętnie, głównie dlatego, że one pewność siebie – współcześnie tak istotną dla rozwoju osobistego i postępu w karierze. Dlatego nie każdy jest w stanie przyjąć negatywne słowa na swój temat z wysoko podniesioną głową.

Wbrew pozorom radzenie sobie z krytyką nie jest trudne. Oczywiście, nie każdy przejaw dezaprobaty powoduje, że osoba oceniana jest zła, niepewna siebie i nie wie, jak dalej ma postąpić. Tak naprawdę to każdy człowiek sam decyduje, czy słowa krytyki powinny na niego szczególnie wpłynąć. W pierwszym odruchu krytykowana osoba zazwyczaj reaguje oburzeniem i zaprzecza wszystkim wypowiedzianym o niej słowom, a dopiero z czasem zaczyna zastanawiać się nad ich znaczeniem. Wtedy też pojawiają się największe wątpliwości. Anna Śliwińska, psychoterapeutka z warszawskiej Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji, uważa, że krytyka to idealny sposób wyrażenia swojej opinii, emocji. W praktyce wygląda to trochę inaczej, ponieważ odczucia są bardziej negatywne niż pozytywne i pozostawiają po sobie nieprzyjemny posmak w relacjach personalnych.

Krytyka destruktywna a krytyka konstruktywna

Psycholodzy wyróżniają dwa podstawowe rodzaje krytyki: tę, która powoduje u ludzi negatywne emocje oraz tę zmuszającą do zmiany swojego zachowania, a przynajmniej zastanowienia się nad niektórymi jego aspektami. Krytykę negatywną, czyli destruktywną, zazwyczaj wygłaszają osoby, które wyróżniają się dużą agresywnością, arogancją oraz brakiem samoakceptacji. Poprzez ocenianie innych usprawiedliwiają siebie, nie dbając o uczucia innych. Ten typ krytyki ma formę subiektywną. Natomiast krytykę konstruktywną określa się mianem krytyki wychowawczej – pomaga ona człowiekowi w pracy nad sobą. Największe znaczenie ma ona w procesie dydaktycznym, zwłaszcza wśród osób młodych, jeszcze dorastających i kształtujących swoją osobowość.

Spokojne przyjmowanie krytyki

Jednak mimo znajomości definicji krytyki i umiejętności rozróżnienia jej formy, przeciętny człowiek ma problem z akceptacją negatywnych komentarzy. Dlatego psychologowie proponują szereg działań, które miałyby ułatwić radzenie sobie z tym nieprzyjemnym uczuciem.

1 2

Przyjmowanie krytyki – jak się tego nauczyć
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.