Przystanek Woodstock – festiwal wolności

czwartek, 27.03.2014r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

hipisi2Festiwal przepełniony dobrą energią, bezinteresownością i przede wszystkim różnorodną muzyką, zagościł w Polsce po raz pierwszy w 1995 roku z inicjatywy Jurka Owsiaka. Historia kultowego festiwalu Woodstock – pierwowzoru dla Przystanku Woodstock sięga późnych lat 60. XX wieku, a ważnym dla niej miejscem jest niepozorne miasteczko Bethel, o którym można powiedzieć, że właśnie tam wszystko się zaczęło. Co stanowi fenomen Przystanku i czym różni się on od amerykańskiego Woodstocku?

Festiwal Dzieci Kwiatów

W sierpniu 1969 nieopodal Nowego Jorku w miasteczku Bethel doszło do przełomowego wydarzenia w dziejach muzyki – po raz pierwszy odbył się festiwal Woodstock. Festiwal nie był reklamowany za pomocą środków masowego przekazu, mimo to uczestniczyło w nim ponad 400 tysięcy osób. Magazyn „Rolling Stone” uznał ten historyczny moment za jeden z 50 wydarzeń, które zmieniły historię rock and rolla.

Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie? Festiwal był odpowiedzią na niepokoje społeczne burzliwych lat 60. Trzy dni pod patronatem pokoju, miłości i szczęścia na chwilę pozwoliły zapomnieć o wojnie trwającej wtedy w Wietnamie. Michael Lang, jeden z twórców Woodstocku, opisał fenomen wydarzenia następującymi słowami: w czasach wojny w Wietnamie, niepokojów społecznych i całkowitej obojętności rządu na nastroje Amerykanów, nagle pojawił się wielki pokojowy ruch, który nie pozwolił wyrwać sobie nadziei.

Brak regulaminu, służb porządkowych czy problemów z zaopatrzeniem, nie wyzwalały agresji, lecz braterską pomoc i pogłębiały atmosferę wzajemnego szacunku, miłości i pokoju.

Na festiwalu wystąpiło wiele wybitnych wykonawców ówczesnych czasów, którzy obecnie, uchodzą już za artystów kultowych. Do grona muzyków, którzy zagrali na pierwszym Woodstocku należeli m.in. Carlos Santana, Janis Joplin, The Who, Jefferson Airplane, Joe Cocker czy Jimi Hendrix.

1 2 3

Przystanek Woodstock – festiwal wolności
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.