Psia mowa

czwartek, 09.04.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

pies 2 (2)Jak psy komunikują się między sobą oraz z ludźmi? W jaki sposób czworonogi unikają konfliktów? Używanie języka ciała zamiast słów okazuje się niezłym sposobem na przekazywanie myśli. Oto psi język w telegraficznym skrócie.

Relacje między psem a człowiekiem

Psy od wielu lat wykorzystywane są do polowań, jako opiekunowie, psy stróżujące, ratownicze lub po prostu wierni towarzysze ludzi. Wielu z nas nie raz chciałoby wiedzieć, o czym myśli ich pies lub dlaczego w danej sytuacji zachowuje się w określony sposób. Okazuje się, że nie jest to takie trudne, ponieważ zwierzęta te „mówią” językiem ciała. Nasi czworonożni przyjaciele takie zdolności nabyli od swoich przodków, czyli wilków. Bez względu na rasę, wiek czy pochodzenie, wszystkie psy komunikują się w ten sam sposób.

Rodzaje sygnałów

Cesar Millan, znany psi behawiorysta, wielokrotnie powtarza w swoim programie „Zaklinacz psów”, że zwierzęta te odczytują i przejmują ludzkie nastroje. Następnie, chcąc załagodzić sytuację lub uniknąć konfliktu, przesyłają nam pozytywną energię. Nie raz powtarzał on, że w stosunku do psa nie trzeba używać agresji bądź wielu słów. Czasem wystarczy na niego spojrzeć, wykonać odpowiedni ruch i dźwięk, aby zrozumiał on intencję lub prośbę właściciela. Wiele razy pokazywał przypadki, w których ludzie nie byli w stanie zrozumieć swojego psa, ponieważ nie znali podstaw jego sposobu komunikacji. Powodowało to agresję u zwierzęcia i problemy związane z jego zachowaniem. Maksyma Cesara brzmi zawsze tak samo: rehabilituję psy, ale szkolę ludzi. Pomaga on właścicielom spojrzeć na świat oczami czworonogów, gdyż często to właśnie złe postępowanie ludzi burzy harmonię w stadzie.

Cesar Millan w książce „Jak uszczęśliwić psa” opisuje zasadę nie patrzeć, nie mówić, nie dotykać, co ma na celu danie psu swobody i czasu, przykładowo na poznanie nowej osoby bądź oswojenie się ze stresującym wydarzeniem. Trzy pierwsze rozdziały książki opisują funkcjonowanie psiego mózgu, co może okazać się pomocne w zrozumieniu opisywanej metody komunikacji.

Autorka Turid Rugaas w swojej książce „Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów” opisuje podstawowe sygnały wysyłane przez te czworonogi oraz tłumaczy, jak je odczytywać.

Pierwszym z nich jest odwracanie głowy. Zazwyczaj odbywa się to bardzo szybko i może być trudne do zaobserwowania. Pies ruchem głowy stara się przekazać swojemu właścicielowi, iż czuje się niezręcznie w danej sytuacji. Niekiedy dochodzi również wodzenie oczami bądź intensywne mruganie, szczególnie wtedy, gdy w pobliżu jest jakieś zagrożenie lub kiedy zwierzę nie ma możliwości wykonania wyraźnego ruchu.

1 2

Psia mowa
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.