Pszczoły

czwartek, 02.04.2015r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

pszczoly1m.wWielu ludzi uważa pszczoły za bezgranicznie szczęśliwe istoty, latające wśród kolorowych łąk oraz koron drzew i spijające słodki nektar z kwiatów. Takie przekonanie utrwaliła telewizja, pokazując beztroskie życie bajkowej Pszczółki Mai i jej przyjaciela Gucia, ale jest to obraz daleki od rzeczywistości. Jak naprawdę wygląda życie pszczół i dlaczego są one tak pożyteczne?

Pszczoły to zwierzęta społeczne, żyjące w ogromnych skupiskach, gdzie każdy osobnik wykonuje wyspecjalizowane czynności, niosące pożytek dla całej grupy. Jak podaje Antoni Demianowicz, nieżyjący już pszczelarz i profesor Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie, liczebność gromady latem może dochodzić do 80 tysięcy robotnic, a do tego doliczyć należy jeszcze nawet do 50 tysięcy larw i do czterech tysięcy trutni. Taką gromadę nazywa się rodziną, ponieważ pochodzi ona od jednej matki.

Pszczela rodzina

Matka jest najważniejszym i największym osobnikiem w rodzinie. Powszechnie uważa się, że rządzi ona pszczołami i stąd nazywa się ją królową. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie: matka, chociaż otoczona największą pieczą ze strony robotnic, jest rządzona przez nie. One to regulują nawet liczbę jaj, składanych dziennie przez matkę, co osiągają, podając jej mniejsze lub większe dawki pokarmu.

Gdy matka zaczyna się starzeć, pszczoły zawczasu myślą o wyhodowaniu jej zastępczyni – podaje prof. Demianowicz. Dobra matka już od wczesnej wiosny do jesieni składa jaja. Jest to tzw. czerwienie. Ich liczba w pełni lata dochodzi nawet do dwóch tysięcy sztuk na dobę, a w przeciągu całego sezonu od 150 do 200 tysięcy. Według znanego rosyjskiego przyrodnika Józefa Chalifmana, jaja złożone przez matkę w ciągu doby mogą ważyć łącznie więcej niż ona sama i ułożone szeregiem, utworzyłyby nić o długości dwóch-trzech metrów. Warto dodać, że jedno jajo ma średnio półtora milimetra, natomiast długość całego ciała matki wynosi od 20 do 25 mm.

1 2

Pszczoły
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.