Radzimir Dębski – wizerunek utalentowanego kompozytora

czwartek, 10.09.2015r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

Radzimir-Dębski---wizerunek-utalentowanego-kompozytora_2_MCMłody, przystojny, ale przede wszystkim ambitny, utalentowany, posiadający już spory dorobek sukcesów i z nieprzeciętną pasją – można właściwie wyliczać tak jeszcze bardzo długo, a wszystkie wymienione cechy są poparte ocenami zarówno fanów samego artysty, jak i krytyków.

Garść faktów

Radzimir Dębski jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i University of California w Los Angeles. Ma zaledwie 28 lat, a jest już znany i ceniony na całym świecie jako muzyk, kompozytor, dyrygent i producent. Pokochała go nawet Beyonce, która osobiście zadzwoniła do niego z pochwałą i gratulacjami po przesłuchaniu remiksu jej piosenki pt. „End of time” wykonanego na zlecenie konkursowe wokalistki – o czym informuje Polskie Radio. Wyzwanie podjęło trzy tysiące osób, spośród których piosenkarka wyłoniła jednego zwycięzcę, właśnie Radzimira.

5 minut Jimka?

Niektórzy twierdzą, że wyłonił się nie wiadomo skąd. Najprawdopodobniej to dlatego, że nie wiedzą o jego wieloletnich przygodach z muzyką. Radzimir edukował się muzycznie już jako sześciolatek.  Od 22 lat gra na instrumentach, m.in. skrzypcach, perkusji czy trąbce, a także jest absolwentem trzech szkół muzycznych. Podkłady muzyczne tworzył zaś od 14 roku życia, co zapoczątkował utworem do filmu pt. „Stacja” w 2001 roku i robi to do dziś, a więc już 14 lat. W tym czasie zyskał imponującą kolekcję osiągnięć: od wielu lat komponuje muzykę do filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, festiwali muzycznych, spotów reklamowych oraz spektakli teatralnych. Radzimir w świecie muzyki znany jest słuchaczom pod pseudonimem Jimek. Koncertował np. w nowej filharmonii w Szczecinie, która jest mu wyjątkowo bliska, gdyż z miasta tego pochodzi mama muzyka i w nim się urodził. Zyskał tam uznanie publiczności, które jest marzeniem i wielkim osiągnięciem w oczach każdego artysty owacje na stojąco. W wywiadzie do portalu Lamode.info skromny Jimek powiedział: Po tych dwóch koncertach w Szczecinie, na które bilety sprzedały się w godzinę, zorganizowałem jeszcze darmowy happening – dla wszystkich ludzi w mieście, spontanicznie, bez biletów, marynarek, czasu i zobowiązań. Chciałem zachęcić ludzi, którzy w ogóle nie chodzą do filharmonii. Byłem w szoku, ile ludzi przyszło.

Jego najnowszym sukcesem jest kompozycja hip-hopowej symfonii, która zdobyła uznanie gwiazd światowej sławy, np. aktora Ashtona Kutchera, który, jak informują dziennikarze Newsweeka, wyraził na swojej stronie internetowej zdanie o Jimku w jednym słowie: Geniusz! Jego utwór „Hip-Hop History Orchestrated by JIMEK” w niespełna dwa miesiące zyskał na stronie You Tube ponad dwa miliony wyświetleń. Ten fakt może świadczyć tylko o jednym – młody artysta jest niesłychanie zdolny i podbija serca słuchaczy w zdumiewającym tempie. Sam po sukcesie utworu sprzed kilku miesięcy, zapytany o fenomen tak wielkiego zachwytu w rozmowie zamieszczonej na portalu Onet.pl, oznajmił: Połączenie hip-hopu z symfoniką jest dla mnie czymś tak przedziwnie naturalnym, że w ogóle nie wiem, jak to się stało. Bo stało się to samo.

Radzimir-Dębski---wizerunek-utalentowanego-kompozytora_1_MCCiekawostki o artyście płynącym pod prąd

Rodzice muzyka są również niezwykle utalentowani. Jego matką jest wokalistka jazzowa Anna Jurksztowicz, ojcem ceniony kompozytor Krzesimir Dębski. Sam o swoim pochodzeniu w wywiadzie do cyklu Polskiego Radio pt. „Leniwa niedziela” powiedział: Jestem dumny ze swoich korzeni. Kompozytorem jest nie tylko mój ojciec, lecz także mój dziadek, o którym zresztą napisałem pracę magisterską w warszawskiej Akademii Muzycznej.

Wielką miłością darzy także wyścigi rajdowe. W 2014 roku wystartował w edycji Martini Rage – jednym z największych wydarzeń motoryzacyjno-lifestylowych. Pasją, jak wyznał w rozmowie w Pytaniu na śniadanie, zainteresował się wbrew otoczeniu. Wspomniał: Jeżeli dowiedziałem się, że samochodami nie interesują się intelektualiści, to bardzo mnie to zainteresowało. Jakoś tak zawsze lubiłem wbrew. Radzimir powiedział również, że ma swoją małą misję życiową: By doprowadzać do sytuacji, w których ludzie, którzy nigdy nie posłuchaliby jakiejś muzyki, jednak jej posłuchają. Na podstawie tych wypowiedzi można wywnioskować zadziorną i przekorną naturę kompozytora.

W wywiadzie dla TVP Info powiedział: Chodzi mi tylko i wyłącznie o to, że robienie różnych rzeczy daje pewnego rodzaju perspektywę. Może tak właśnie wygląda przepis na sukces? Realizować się na wielu płaszczyznach, płynąc pod prąd wbrew powszechnie panującym opiniom, co często będzie zaskoczeniem dla innych i odbije się większym echem, niż gdyby tylko spełniać odgórnie narzucane oczekiwania.

 

Marta Feliniak

Redakcja: Sandra Skopek, Agata Chudy

Redakcja językowa: Weronika Szczepanik, Tomasz Tułasiewicz

Redakcja graficzna: Maciej Chmiel

Radzimir Dębski – wizerunek utalentowanego kompozytora
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.