Reklamówki, torebki foliowe, siatki

czwartek, 20.02.2014r.
Autor: napisał/a 16 artykułów.

ccccMieszkańcy Krakowa zużywają ich ok. 800 tys. dziennie, a warszawiacy aż o milion więcej – każdego dnia. Według dokumentu Komisji Europejskiej „Zielona Księga w sprawie odpadów tworzyw sztucznych w środowisku”, co roku na składowiska śmieci na świecie trafia aż 10 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Narodziny każdej torebki

Życie torebki foliowej zaczyna się w fabryce – niewielkiej fabryce, ponieważ produkcja torebek nie jest szczególnie skomplikowana. Reklamówki powstają z roztopionych granulek polietylenu liniowego, tj. przezroczystej, termoplastycznej, woskowatej substancji, używanej także do produkcji nart, markerów, rur czy zmywaczy do paznokci. Granulat wraz domieszką innych rodzajów polietylenu, które kosmetycznie zmieniają właściwości folii, trafiają do mieszalnika. Mieszanina topi się w ekstruderze – maszynie służącej do przetwarzania termoplastycznych surowców –  który podgrzewa ją do 240 stopni Celsjusza. Maszyna wydmuchuje folię ku górze w postaci rękawa. Z jednej porcji granulatu powstaje kilkaset metrów takiego foliowego produktu. Gotowe, wychłodzone fragmenty tworzywa spłaszczają walce, po czym zostają one rozcięte na dwa równe pasy. Wstęgi zawija się pojedynczo na belach, które ważą łącznie 158 kg – z jednej wstęgi powstaje aż 35 tys. torebek. Znane marki drukują na nich także swoje logo. Farba sporządzona na bazie alkoholu jest stale mieszana, żeby utrzymać jednorodną lepkość. Po zakończeniu drukowania folia jest ponownie zwijana i rozpoczyna się proces wycinania torebek. Zgrzewarka spaja krawędzie, a specjalna sztanca wycina w nich uchwyty. Mała wytwórnia, posiadająca pojedynczy komplet wspomnianych maszyn, produkuje 150 reklamówek na minutę, co daje aż milion torebek w ciągu dnia.

aaaaTorebka z plusem

Torebki foliowe mogą być wyprodukowane z polietylenu z dodatkiem napełniaczy mineralnych. Jednym z nich jest  węglan wapnia. Folie z dodatkiem tego modyfikatora są dopuszczone do kontaktu z żywnością, ponieważ ich próbki przeszły próbę na migrację różnych substancji do zapakowanych produktów, która wyszła zadowalająco. Modyfikowanie folii węglanem wapnia zwiększa wytrzymałość i sztywność folii, dzięki czemu można uwydatnić proces produkcji i zredukować ilość samych odpadów.

1 2

Reklamówki, torebki foliowe, siatki
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.