(Nie) Romantyczna historia Bonnie i Clyde’a

czwartek, 12.03.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

bonnieclyde1Bonnie i Clyde to para kochanków-przestępców, która w latach 30. XX wieku stała się zbójecką legendą Stanów Zjednoczonych. Byli przedsiębiorczy i nieuchwytni dla policji. Kradli, rabowali, a nawet zabijali. Stali się inspiracją dla powieści i filmów. Ich historię opisał m.in. Bryan Burrough w książce pt: „Wrogowie publiczni”.

Utalentowana pisarka

Bonnie Parker urodziła się 1 października 1910 roku w miejscowości Rowena w stanie Teksas. W liceum była wzorową uczennicą, nawet wygrywała krajowe konkursy literackie. Jej zamiłowanie do pisania znalazło potem ujście w utworach, takich jak „Suicide Sal” i „The Story of Bonnie i Clyde” (można je przeczytać w oryginalnej wersji językowej na stronie internetowej www.texashideout.tripod.com). Potem miała także pisać wiersze podczas pobytów w areszcie z Clyde’em Barrowem.

Tuż przed 16 urodzinami w 1926 roku została wydana za mąż, za Roya Thorntona. Małżeństwo nie było szczęśliwe, już trzy lata później para była w separacji, jednak nigdy nie wzięli rozwodu. Bonnie nawet w chwili śmierci miała na palcu obrączkę.

Bonnie Parker była uznawana za inteligentną, piękną i zdolną kobietę.

Nie dla zysku, lecz dla zemsty

Clyde Barrow urodził się 24 marca 1909 roku w hrabstwie Ellis w stanie Teksas. Był szóstym z ośmiorga dzieci w biednej farmerskiej rodzinie. Często wykonywał jakąś pracę dorywczą, jednak równie często rabował sklepy, włamywał się do domów i kradł samochody. Pierwsze morderstwo popełnił w więzieniu – zabił współwięźnia, ponieważ ten go molestował seksualnie (prawdopodobnie chodziło o gwałt).

Według Johna Neala Philipsa, autora książki „Running with Bonnie and Clyde”, wszelkie wykroczenia Clyde’a nie miały być sposobem na zdobycie majątku, tylko formą zemsty za nadużycia systemu więziennego, których Clyde doświadczył podczas pobytów w aresztach.

bonnieclyde2Razem rabowali, razem ginęli

José María López Ruiz w swojej książce „Tyrani i zbrodniarze. Najwięksi nikczemnicy w dziejach świata” przytacza słowa wiersza napisanego przez Bonnie Parker: Pewnego dnia zginą ramię w ramię… Nasuwają one obraz miłości bezgranicznej i trwającej aż po grób. Bonnie i Clyde byli sobą oczarowani podczas pierwszego spotkania w 1930 roku. Jest kilka wersji początku ich znajomości. Jedna mówi o tym, że spotkali się w barze, gdzie Bonnie była kelnerką. Według innej, poznali się w mieszkaniu wspólnych znajomych. Z kolei w filmie z 1967 roku

„Bonnie i Clyde” (w reżyserii Arthura Penna z Warrenem Beattym i Faye Dunaway w rolach głównych) do pierwszego spotkania doszło w momencie, kiedy Clyde chciał ukraść stary samochód matki Bonnie.

Jak by jednak nie wyglądał początek ich znajomości, łatwo się porozumieli i doszli do wniosku, że nie chcą już żyć tak, jak żyli dotychczas (panował wówczas pamiętny kryzys ekonomiczny). Ukradli auto i wyruszyli w drogę. Większość czasu spędzali w kradzionych samochodach, nigdy nie zatrzymując się na dłużej w żadnym mieście. Początkowo popełniali wspólnie drobne przestępstwa, głównie kradzieże, dopiero z czasem zaczęli napadać na banki, brać udział w strzelaninach, a nawet dopuszczać się morderstw – zabili m.in. szeryfa, kilku policjantów. Podczas jednej z ucieczek przed policją w czerwcu w 1933 roku spowodowali wypadek, w którym Bonnie została ciężko poparzona. Clyde nosił ją na rękach, co uwieczniły zdjęcia. Mieli dużo wspólnych zdjęć – pozowali na tle kradzionych samochodów, objęci jak typowa zakochana para, nietypowa była jednak broń, z którą pozowali, i cygara, które Bonnie trzymała w ustach – dla żartu, bo tak naprawdę nie paliła.

Byli bezgranicznie sobie oddani i nie widzieli świata poza sobą, wszystko robili razem – nie ważne, gdzie i jak, ważne, że razem. Jednak historia ich dzikiej miłości nie mogła trwać wiecznie. Zginęli 23 maja 1934 roku w wyniku policyjnego pościgu. Bryan Burrough napisał we „Wrogach publicznych”, że służby oddały w stronę ich samochodu ponad 150 strzałów.

 

Agata Dobosz

 
Redakcja: Agata Chudy
Redakcja językowa: Agnieszka Putz
Redakcja graficzna: Marta Wypych

(Nie) Romantyczna historia Bonnie i Clyde’a
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.