Romantyk Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej

czwartek, 18.12.2014r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

niemen1m.wCzesława Niemena chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to prawdopodobnie jedna z najważniejszych postaci w polskiej muzyce. Artysta charakteryzował się charyzmą, ogromną wrażliwością muzyczną, a inspiracje czerpał od znanych poetów, takich jak na przykład Cyprian Kamil Norwid. Niestety, dość szybko okazało się, że polskie społeczeństwo II połowy XX wieku nie jest gotowe na tak wybitną postać i Niemen był artystą niezrozumianym we własnym kraju.

Obiecujący początek

Można powiedzieć, że pierwszym ważnym wydarzeniem w karierze Niemena był Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie (1962 r.), ponieważ artysta znalazł się w „Złotej dziesiątce” laureatów. Po tym sukcesie Niemen wyruszył w trasę koncertową wraz z bigbitowym zespołem Czerwono-Czarni, później nazwanym Niebiesko-Czarni.

Kolejnym ważnym momentem był rok 1963, kiedy powstał jeden z największych przebojów muzyka – utwór „Pod Papugami”. W tym czasie Niemen wraz z wymienionym wcześniej zespołem zaczął koncertować również za granicą. Następnym istotnym wydarzeniem było zapewne supportowanie wielkiej niemieckiej piosenkarki i aktorki Marleny Dietrich. Już wtedy Niemen mógł przekonać się o nieprzychylności przedstawicieli polskiej władzy. Jedna z piosenek artysty bardzo spodobała się Dietrich i, za zgodą Niemena, piosenkarka umieściła ją na swojej płycie. I cóż się dzieje? Po tym zdarzeniu, ze strony polskiej, kompletny marazm: zamiast wykorzystać fakt, że gwiazda światowej sławy wykonuje piosenkę polskiego kompozytora, (…), nastaje cisza, jakby nikomu na tym nie zależało! – tak w książce-wywiadzie dziennikarza muzycznego Romana Radoszewskiego „Czesław Niemen. Kiedy się dziwić przestanę…” wokalista skomentował sytuację po wydaniu utworu. Artysta dodał: Zresztą był to czas, gdy zaczęły pojawiać się pierwsze, całkiem „skromne” jeszcze, prasowe ataki (…). Zapewne najbardziej burzliwy moment w karierze muzyka miał dopiero nadejść.

1 2

Romantyk Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.