Rośliny, które leczą

czwartek, 04.09.2014r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

rosliny ktore lecza_2-k.o.Początki medycyny naturalnej, w której wykorzystywano zioła, sięgają dziesiątek tysięcy lat wstecz. Z badań archeologicznych wynika, że dobroczynne działanie ziół znano już ok. 50 tys. lat temu. Przez wieki ludzie stosowali rośliny lecznicze instynktownie, niektórym nadawali nawet tajemną moc. Wraz z upływem czasu coraz lepiej uświadamiano sobie znaczenie darów przyrody i już nie tylko używano ich w codziennym życiu, ale zaczęto też prowadzić nad nimi badania.

Wybitny XVI-wieczny lekarz, filozof i przyrodnik Paracelsus twierdził: Łąki, pola i lasy to prawdziwe apteki – należy jedynie wiedzieć czego użyć, by sobie pomóc.  Prawie wyłącznie lekami roślinnymi posługiwano się aż do połowy XIX wieku, kiedy to używano różnych ziół do sporządzania syropów, odwarów i maści. Mniej więcej od lat 50. XIX wieku w medycynie rozpoczęła się era tzw. chemikaliów leczniczych, tj. środków chemicznych, nazywanych syntetykami leczniczymi, otrzymywanych sztucznie w laboratoriach i fabrykach. Zaczęto je stosować na wielką skalę, równocześnie jednak nie zrezygnowano z badań nad właściwościami roślin leczniczych.

Powrót do natury

Pomimo ogromnego postępu medycyny i wprowadzenia do leczenia wspomnianych syntetyków, zioła nie straciły na znaczeniu. Nowoczesny przemysł farmaceutyczny także je stosuje, stanowią one świetny surowiec do wytwarzania leków. Jak wykazują doświadczenia znawców niektórych leków roślinnych nie da się zastąpić syntetykami. Przykładem mogą być badania prof. Jana Muszyńskiego, znanego specjalisty leków powstałych na bazie roślinnej, który stwierdził, że naturalne środki często mają działanie kilkanaście razy mocniejsze niż takie same środki produkowane syntetycznie. Wynika to z tego, iż rośliny zawierają substancje optycznie czynne a związki chemiczne – substancje optycznie obojętne. Dodatkowo zioła zawsze wykazują działanie zespołowe, a więc ich poszczególne składniki wzajemnie potęgują swoją skuteczność.

Przy zastosowaniu roślin w celach leczniczych bardzo istotny jest sposób ich pozyskiwania. Bulwy zbiera się w okresie kwitnienia rośliny. Liście można zrywać stopniowo przez cały okres wegetacji, a inne wszystkie nadziemne części przed rozpoczęciem kwitnienia. Kwiaty zbiera się na początku okresu wegetacji przed ich całkowitym rozwojem, natomiast owoce i nasiona, kiedy są całkowicie dojrzałe. Korę pozyskujemy wiosną, gdy pojawią się pączki liści lub jesienią po ich opadnięciu. W trakcie zbioru należy zwracać uwagę na to, żeby materiał roślinny zbytnio się nie ugniótł i nie zagrzał, co może doprowadzić do zmian składu chemicznego substancji czynnych.

Ważne roślinne substancje czynne

Do najskuteczniejszych i najważniejszych substancji czynnych należą alkaloidy. Są to zawierające azot produkty przemiany materii roślin. Większość alkaloidów jest substancjami stałymi, krystalicznymi, bezbarwnymi i bezwonnymi. Ich zawartość w roślinie ulega wahaniom – najwyższa jest bezpośrednio przed kwitnieniem lub na początku kwitnienia rośliny. Dotychczas poznano kilkaset alkaloidów. Pierwszy wyodrębnił w 1803 roku Fryderyk Wilhelm Adam Serturner. Była to morfina otrzymana z opium. Później odkryto inne alkaloidy roślinne, m.in. strychninę (1818), chininę (1820), koniinę (1827), nikotynę (1828), atropinę, hyoscyjaminę i kolchicynę (1833).

1 2

Rośliny, które leczą
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.