Odchodzenie od idei partnerstwa w związku, czyli po co kobietom było równouprawnienie?

piątek, 27.03.2015r.
Autor: napisał/a 24 artykułów.

200213225-001Kobiety w Europie i w USA przez długie lata walczyły o prawo do edukacji, pracy i możliwość wybierania przedstawicieli władz. Mogłoby się wydawać, że to wszystko osiągnęły, jednak po latach propagowania związanej z tym idei równego podziału obowiązków w związku okazuje się, że taki model w praktyce się nie sprawdza. Psychologowie podkreślają, że według ich badań trwalsze są związki, w których panuje tak zwany tradycyjny podział obowiązków. Co w związku z tym dało kobietom równouprawnienie?

Możliwość wyboru

Kobieta wykształcona, posiadająca pełnię praw, mogąca bez problemu podjąć pracę to kobieta wolna. Może utrzymać się sama, może robić międzynarodową karierę, a zamążpójście nie musi już być jedynym celem w jej życiu. Swoje związki może kształtować dowolnie według potrzeb i upodobań. Po pierwsze, nie musi być to wcale małżeństwo. Po drugie, jeśli nawet kobieta zawiera małżeństwo, to nie musi mieć dzieci, jeśli nie chce, albo może odkładać decyzję o ich urodzeniu. Niezamężna nie ma już statusu „starej panny”, ale singielki. W dużej mierze dzięki bohaterkom serialu „Seks w wielkim mieście” kojarzy się raczej z atrakcyjną, inteligentną i pewną siebie trzydziestokilkulatką, niż zahukaną szarą myszką, której wszyscy dookoła wmówili, że jest do niczego, bo żaden mężczyzna nie chciał się do tej pory z nią ożenić. Nawet w tak konserwatywnym państwie, jakim jest Polska, kobiety deklarują coraz częściej, że najważniejsza jest dla nich praca i przedkładają ją ponad wartości rodzinne.

Profesor Maria Jarosz zaznacza, że w kwestiach rodziny Polki się zmieniają: Coraz ważniejsza dla kobiet staje się też praca. Nie dotyczy to wszystkich grup społecznych, najlepiej widać to w dużych miastach. I nie chodzi tylko o pracę zarobkową, ale też taką, która daje pozycję i status społeczny. Coś się tutaj zdecydowanie zmieniło.

Prawo do negocjowania podziału obowiązków

Fakt, że kobiety pracują i dokładają się do domowego budżetu, daje im prawo do domagania się podziału obowiązków i oczekiwania od partnera zaangażowania w życie rodzinne. W czasach, gdy nie mogły pracować, a nie było ich stać na służbę, całość domowych obowiązków i opieka nad dziećmi spoczywały wyłącznie na kobiecych barkach i nikomu nie przychodziło do głowy, aby prosić w tym zakresie o pomoc męża-żywiciela rodziny.

1 2

Odchodzenie od idei partnerstwa w związku, czyli po co kobietom było równouprawnienie?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.