Rozkwit polskiej muzyki alternatywnej

czwartek, 30.10.2014r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

muzykaPolska muzyka jest bardzo różnorodna. Prawie do każdego gatunku muzycznego można przypisać jakiegoś polskiego wykonawcę. Muzyka alternatywna, jak sama nazwa wskazuje, jest odbierana przez wąskie grono słuchaczy. W ostatnich latach powstało jednak wiele albumów, które są popularne, a jednocześnie niszowe. Poniższy tekst ma na celu przedstawienie niektórych z nich.

Odkrycie talent show?

Jednym z największych fenomenów na polskiej scenie alternatywnej jest zapewne Dawid Podsiadło. Młody wokalista rozpoczął karierę od wygrania II edycji programu telewizyjnego X-Factor. Stało się to w 2012 r., a już rok później artysta wydał swoją debiutancką płytę zatytułowaną Comfort and Happiness, która została bardzo pozytywnie przyjęta. Podsiadło zdobył w 2014 r. nagrodę Fryderyk w czterech kategoriach. Fryderyki to statuetki corocznie przyznawane przez artystów, dziennikarzy, producentów muzycznych i fotografów zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Pod względem tworzonej muzyki wokalistę można nazwać artystą alternatywnym, jednak jego popularność wcale na to nie wskazuje. Młody muzyk posiada fanpage na Facebook’u, który ma już ponad 120 000 fanów, a liczba słuchaczy cały czas wzrasta. Pod koniec sierpnia wokalista napisał na swoim facebookowym profilu, że zaczyna karierę międzynarodową, co miało związek z entuzjastycznym przyjęciem jego utworu No na Węgrzech oraz w Czechach. Od tamtej pory Podsiadło posługuje się nowym pseudonimem: „David Ross”.

Udany debiut

Wydanie przez Melę Koteluk płyty Spadochron to kolejny sukces na polskiej scenie muzyki alternatywnej. Sama wokalistka przyznała w programie dziennikarza Kuby Wojewódzkiego, że nie lubi podporządkowywania swojej twórczości żadnej muzycznej kategorii, jednak wie, że jest to potrzebne słuchaczom, którzy nie znają jej kompozycji. Z tego powodu swoją muzykę określiła jako dream pop lub pop alternatywny. Jakkolwiek nie nazwać jej twórczości, spotkała się ona z bardzo pozytywnym przyjęciem. Mela Koteluk zdobyła w 2013 r. dwa Fryderyki w kategoriach: artysta oraz debiut roku. Poza nagraniami na płycie Spadochron wokalistkę można było usłyszeć w duecie z polskim piosenkarzem Czesławem Mozilem. Muzycy stworzyli razem utwór Pieśń o szczęściu, promujący film Baczyński.

muzyka2Jezus Maria Peszek

Rozkwit polskiej muzyki alternatywnej to nie tylko debiuty. Maria Peszek istnieje na polskiej scenie muzycznej już od 1997 roku. Wydanie kolejnej płyty, Jezus Maria Peszek, okazało się głośnym wydarzeniem. Świadczy o tym między innymi fakt, że w 2012 r. album kilkakrotnie znalazł się na pierwszej pozycji OLiS, czyli Oficjalnej Listy Sprzedaży Związku Producentów Audio Video. Poza tym teksty piosenek wzbudziły spore kontrowersje. W utworze Sorry, Polsko artystka wprost śpiewa o tym, że nie ma zamiaru umierać za swój naród. Piosenka była często udostępniana w Programie Trzecim Polskiego Radia, dzięki czemu niszowej muzyki mogło posłuchać szerokie grono odbiorców. Natomiast w bieżącym roku utwór brał udział w audycji Słucham: Wolność, również w Radiowej Trójce. Odważny album Marii Peszek ma charakter autotematyczny. W wywiadzie z 2012 r. dla tygodnika „Polityka” artystka przyznała: Dla mnie jest ważne, żeby jasno powiedzieć: tak wyglądał rok mojego życia. Przez rok wszystko było bólem i chaosem. Chciałam umrzeć.

W 2013 r. Peszek została nominowana do nagrody Fryderyk aż w trzech kategoriach: artysta, płyta i piosenka roku. Wokalistka jednak nie otrzymała żadnej ze statuetek. Niemniej pozycja na liście OLiS udowadnia, że album cieszył się bardzo dużą popularnością.

Fenomen ikony

Katarzyna Nosowska to kolejna wokalistka, której obecność na polskim rynku muzyki alternatywnej nie jest niczym nowym. Artystka, która poza solową działalnością jest także wokalistką zespołu Hey, zadebiutowała swoim albumem już 18 lat temu. Sukces pierwszej płyty puk. puk zapewne zachęcił piosenkarkę do kontynuowania indywidualnej twórczości. Album 8, wydany w 2011 r., jest ostatnim dziełem artystki. Płyta od razu znalazła się na pierwszym miejscu listy OLiS. Natomiast na portalach muzycznych można było przeczytać wiele pozytywnych recenzji dotyczących albumu. To wręcz nieprzyzwoite tak się nie mylić przez całą karierę jak ona. Katarzyna Nosowska nie musi nic nikomu udowadniać, a jednak wciąż to robi. „8″ to kolejne bezbłędne dzieło polskiej wokalistki numer jeden – napisał dziennikarz Michał Michalak na portalu interia.muzyka.pl.

Łatwo zauważyć, że polska muzyka alternatywna stoi na bardzo wysokim poziomie. Młodzi wokaliści debiutują, a ikony muzyki cały czas tworzą nowe dzieła. Warto mieć nadzieję, że dobra passa będzie trwała i twórczość artystów nie zostanie zapomniana.

 

Aleksandra Mazur

 
Redakcja: Sandra Skopek
Redakcja językowa: Joanna Kaczerzewska
Redakcja graficzna: Karolina Kwiatkowska

Rozkwit polskiej muzyki alternatywnej
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.