Rozrywka w odcinkach

czwartek, 18.09.2014r.
Autor: napisał/a 26 artykułów.

KiepscyDla wielu Polaków najlepszym sposobem na odreagowanie po dniu ciężkiej pracy jest obejrzenie kolejnego odcinka ulubionego serialu. Program telewizyjny TVP Seriale wciąż bije rekordy popularności – ostatni z nich zanotowano w drugim tygodniu sierpnia 2014 r. Dlaczego w erze telefonów komórkowych, tabletów i kina 3D wciąż potrzebne są tradycyjne scenki z aktorsko odegranego życia codziennego w Polsce?

Statystyki nie kłamią

Chociaż młodzież w Polsce coraz częściej ogląda zagraniczne, głównie amerykańskie seriale, warto przeanalizować statystyki dotyczące rodzinnych produkcji filmowych, które wcale nie są takie złe, jak powszechnie mogłoby się wydawać. Centrum Informacji TVP donosi, że rekord pobity przez program TVP Seriale w weekend 15 – 18 sierpnia należy zawdzięczać głównie popularności „Ojca Mateusza”, którego oglądalność wyniosła wówczas prawie 2 mln. Według badań statystycznych z drugiego tygodnia sierpnia, opublikowanych na stronie internetowej światseriali.pl, „W-11 Wydział Śledczy” obejrzało aż 2,57 mln widzów. Równie zadowalający wynik uzyskały: „Szpital” (1,92 mln), „Świat według kiepskich” (1,79 mln) oraz „Komisarz Alex” (1,61 mln). Dość wysoko na liście, bo na 19 i 20 pozycji, znajdują się klasyczne polskie produkcje filmowe, takie jak „Czterej pancerni i pies”, a także „Janosik”. Warto więc zacząć od jednej z dwóch wymienionych na końcu pozycji, by potem – na przykładzie jednego z bardziej współczesnych seriali – przeanalizować zmiany, ale też dostrzec wiele podobieństw.

PRL w naszych umysłach

Popularny w PRL serial „Czterej pancerni i pies” jest dzisiaj dobrze znany również młodym ludziom. Jego fenomenem było to, że po raz pierwszy nie przedstawiono scen dotyczących II wojny światowej w sposób patetyczny. Cechy bohaterów, czasem rozśmieszające odbiorców, przypominają film przygodowy, a nie historyczny. Chociaż pierwsza seria powstała w 1974 r., jeszcze w 1995 r. „Czterech pancernych i psa” określano mianem serialu wszechczasów. Istotne znaczenie dla jego popularności mają także nawiązania do zawsze żywej w Polsce tradycji romantycznej, a w szczególności motyw niezłomnej obrony ojczyzny. Dużym plusem jest także wiele wątków sensacyjnych, ponieważ odbiorca z trudem może przewidzieć dalszy bieg wydarzeń, co bardziej przyciąga jego uwagę. Cechy charakterystyczne niektórych bohaterów – m.in. ogromna siła Gustlika – przypominają motywy bajkowe, a fikcja zmieszana z wydarzeniami historycznymi wydaje się znacznie bardziej atrakcyjna niż dokumentalne ekranizacje.

1 2

Rozrywka w odcinkach
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.