Od rysunków dla sąsiadów do Myszki Miki

czwartek, 16.04.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

waltdisney2m.wWalter Elias „Walt” Disney to amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy i animator, którego uznano za jednego z największych twórców przemysłu filmowego. Nie bez powodu jest dziś uważany za legendę animacji – zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscara. Otrzymał równie rekordową ilość statuetek ‑ 26, w tym cztery honorowe. Ponadto przyznano mu siedem nagród Emmy.

(Nie) Wyjaśnione pochodzenie

Oficjalnie Walter Elias Disney urodził się 5 grudnia 1901 roku w Chicago jako syn Eliasa Disneya i Flory Call Disney. Walter otrzymał imiona po ojcu i bliskim przyjacielu ojca, Walterze Parr. Nie jest jednak znana dokładna data urodzin Walta. W wieku 17 lat chciał wstąpić do wojska, ale okazało się, że w archiwum w Chicago nie ma jego aktu urodzenia. Dokument odnalazł się, dopiero gdy przeszukano akta z datą o rok wcześniejszą. Nastoletni Disney był przekonany, że został adoptowany lub – co gorsza – pochodzi z nieprawego łoża. Myślał o sobie „bękart”. Na próżno matka próbowała mu wytłumaczyć, że zamieszanie z jego aktem urodzenia to tylko urzędnicza pomyłka. Walt nigdy jej nie uwierzył. Ponadto w 1936 roku otrzymał list od dyrektora FBI, Johna Edgara Hoovera. Autor listu podał nazwisko pewnej Hiszpanki, która przybywszy do Kalifornii, spotykała się z ojcem Walta. Disney był skłonny uwierzyć w treść listu – nie miał anglosaskiego typu urody jak jego rodzeństwo, wszyscy zwracali uwagę, że wygląda raczej jak Katalończyk. Poza tym Walt wiedział o hiszpańskiej guwenantce, która wychowywała jego ojca.

Żadnemu z biografów Disneya nie udało się ustalić, czy ta informacja była zgodna z prawdą. Bardzo możliwe, że Hoover wymyślił tę historię.

Trudny początek

Dzieciństwo Walta nie należało do najłatwiejszych i najszczęśliwszych. Żył w przekonaniu, że nie jest biologicznym synem swoich rodziców. Zachowanie Eliasa Disneya tylko utwierdzało go w tym przekonaniu. Ojciec, mimo że był głęboko wierzącą osobą, surowo wychowywał swoje dzieci. Zmuszał je do ciężkiej pracy, a najmniejsze przewinienia karał biciem.

Walt ukończył Benton School 18 czerwca 1917, następnie podjął naukę w Kansas City Art School, lecz opuścił szkołę w wieku szesnastu lat i wstąpił do organizacji Czerwonego Krzyża, aby zostać ochotniczym kierowcą ambulansu podczas I wojny światowej.

1 2

Od rysunków dla sąsiadów do Myszki Miki
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.