Sanatorium odpoczynek czy szukanie miłości?

czwartek, 23.04.2015r.
Autor: napisał/a 19 artykułów.

sanatorium1Coraz częściej słyszy się o wielkich miłościach poznanych właśnie w sanatorium. Nie dziwią nas już wieczorne dansingi, koncerty, długie spacery. Ludzie decydują się na wyjazd nie tylko w celach zdrowotnych, ale także by poznać nowych przyjaciół, z którymi później utrzymują kontakt. Kobiety pragną poderwać samotnych mężczyzn i oddać się w całości uczuciu, szaleństwu, które pamiętają z młodości. Panowie nie są wobec tego obojętni. Chętnie działają pod wpływem impulsu i zaczynają się angażować w nowe związki.

Czym jest sanatorium?

Sanatorium to zakład medyczny wykorzystujący specjalne walory naturalne i rekreacyjne wywierające korzystny wpływ na organizm człowieka. Najczęściej jest zlokalizowane w miejscowości uzdrowiskowej o odpowiednim klimacie i szczególnych walorach przyrodoleczniczych oraz przeznaczone z reguły dla osób starszych, przewlekle chorych, wymagających rehabilitacji lub utrwalenia zabiegów szpitalnych.

Pobyt w sanatorium można wykupić sobie samemu, ale pacjenci najczęściej korzystają z refundacji w ramach NFZ, co znacznie obniża koszty. Niestety wiąże się też z długim czasem oczekiwania na wolne miejsca, ponieważ chętnych nie brakuje.

Najpierw lekarz, biorąc pod uwagę wskazania i przeciwwskazania, wystawia skierowanie do leczenia uzdrowiskowego. Może on określić miejsce i rodzaj leczenia, lecz nie jest to wiążące dla Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Następnie NFZ określa odpowiedni zakład lecznictwa, termin pobytu oraz specjalną rehabilitację lub lecznictwo. Pacjent zostaje poinformowany o wszystkim i pozostaje mu tylko czekać na wyjazd. Musi jednak dokonać płatności już wcześniej wyliczonej przez NFZ, który nie organizuje podróży do sanatorium i nie pokrywa jej kosztów.

Jak wygląda pobyt w sanatorium?

Pobyt najczęściej trwa 21 dni, w niektórych przypadkach może być wydłużony do 28. Dzień rozpoczyna się od śniadania lub serii zabiegów w zależności od harmonogramu. Po obiedzie również wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia, rehabilitacje czy zabiegi lecznicze. Posiłki dobierane są do odpowiedniej diety i potrzeb pacjenta.

Zabiegów jest oczywiście wiele i są one dopasowane indywidualnie do kuracjusza. Wszystko zależy od tego, czy przyjechał na leczenie czy rehabilitację. Możliwości jest mnóstwo, począwszy od różnego rodzaju masaży, kąpieli np. perłowych, ćwiczeń grupowych albo pojedynczych, zajęć na basenie lub np. na rowerku stacjonarnym. Mogą to być również zabiegi ukierunkowane na poszczególne partie ciała, jak ręce, nogi, kręgosłup.

sanatorium2Nocne życie

Wieczorem dla pensjonariuszy przewidziane są różne atrakcje. Między innymi wieczorki taneczne, koncerty, różnego rodzaju wyjścia. Bardzo liczna grupa osób chętnie bierze udział w każdym z nich. Jest to okazja do zdobycia nowych znajomości, a także ‑ co zdarza się coraz częściej ‑ poznania wielkiej miłości. Podobno to właśnie w sanatorium osoby starsze znajdują swoje drugie połowy i nierzadko decydują się także na ślub, co może wydawać się sporym zaskoczeniem. Niektóre kobiety czy mężczyźni specjalnie decydują się na wyjazd, żeby trochę poszaleć, przeżyć drugą młodość i może właśnie się zakochać.

Młody kuracjusz

Warto zwrócić uwagę, że sanatoria są nie tylko dla osób starszych. Powstają ośrodki specjalnie dla dzieci, by mogły one przyjechać wraz z dorosłym opiekunem. Nie są jeszcze aż tak popularne, ale coraz częściej odwiedzane. Są przewidziane jedynie dla dzieci, by mogły czuć się tam swobodnie i komfortowo bez osób w podeszłym wieku.

Sanatorium jest więc miejscem nie tylko służącym odpoczynkowi i rehabilitacji. Coraz częściej jest pretekstem, by poznać nowych ludzi i znaleźć partnera. Śluby osób starszych są jeszcze dla nas zaskoczeniem. Ale wszystko się zmienia, a one też mają prawo być jeszcze szczęśliwymi.

 

Adrianna Prokop

 
Redakcja: Dominika Nożewska
Redakcja językowa: Agnieszka Putz, Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Katarzyna Olbromska

Sanatorium odpoczynek czy szukanie miłości?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.